• bitcoinBitcoin$26,554.00

15 tipov pre šťastný život, ktoré by som dal svojmu 21-ročnému „ja” 

Požičal som si ich od Budhu, Lao-c‘, Nietzscheho, stoikov a mnohých iných. Niekedy sa im hovorí aj zdravý rozum. 

Tento rok sa stanem mladým 50-tnikom, preto by som sa chcel podeliť o niekoľko zrniek múdrosti.

Týchto zopár životných tipov som si nevymyslel. Sú priamo od Boha. Požičal som si ich od Budhu, Lao-c‘, Nietzscheho, stoikov a mnohých iných. Niekedy sa im hovorí aj zdravý rozum.

Samozrejme, žiadne z nich nie sú prikázania, ktoré by ste mali religiózne dodržiavať. Sú to len úvahy z dekád samovzdelávania.

Takže tu je 15 malých zrniek, ktoré vám môžu ušetriť kopec času, energie a zbytočného strádania.

Nauč sa byť sám so sebou
Im Not Even Sorry Matt Leblanc GIF

Francúzsky matematik a filozof, Blaise Pascal, povedal: „Všetko ľudské utrpenie vychádza z neschopnosti zostať pokojne sám so sebou vo svojej izbe.“ Väčšina ľudí si mýli samotu s osamelosťou alebo opustenosťou. Osamelosť je, keď je človek sám, ale necíti sa v tom stave spokojný. Opustenosť je zase forma nedobrovoľnej samoty. Samota ale znamená byť sám a zároveň byť šťastný. Francis Bacon o samote napísal, že je „vlasťou veľkých duší”. Keď je človek sám, automaticky sa spustí meditácia nad životom a vtedy sa rodia nápady, čo je takmer nemožné, ak je neustále obklopený ľuďmi. Prijmime teda samotu, ako najvyšší dar. Navyše, úprimná samota je lepšia, ako falošná spoločnosť.

Akceptuj život taký, aký je

Koncept akceptácie a bezpodmienečného prijatia všetkého čo nám príde do cesty, má korene v budhizme a je prvým krokom k osobného prerodu. V skutočnosti nejestvuje žiaden dôkaz, že tento svet už nie je rajom na zemi a len my sami si ho kazíme.

Conspiring Jerry Seinfeld GIF by HULU

 

Taoisti, budhisti, stoici alebo klasickí nemeckí filozofi nás učia prijať veci také, aké sú a netrápiť sa. Friedrich Nietzsche radí, aby sme milovali svoj život bez ohľadu na našu minulosť, prítomnosť alebo budúcnosť. Musíme sa naučiť oslavovať všetko, čo nám život prinesie. Dobré, zlé, zlomené srdce, strata peňazí, rozvod, ale aj úmrtie blízkeho sú na to, aby nás posunuli dopredu. Väčšina nášho utrpenia pochádza z toho, že neakceptujeme to, čo nám príde do cesty.

Nájdi svoj zmysel života

Ak sa pýtate, čo je zmyslom života, kladiete si nesprávnu otázku. Správna otázka znie, aký zmysel ste si vybrali pre svoj život? Neexistuje žiaden univerzálny účel života. Zmysel života si pripisujeme sami.

Daily Show gif. Jon Stewart from The Daily Show turns his head and squints to really, really pose the question: Text, "Why?"

 

Nietzsche radí, aby sme sa stali Ubermenschom, čo v preklade z nemčiny znamená Superčlovek. Ubermensch je nadčlovek, ktorý vytvára svoj svet a hodnoty bez toho, aby bol ovplyvnený niekým iným.

Viktor Frankl, neurológ, ktorý prežil holokaust, povedal, že „keď človek nedokáže nájsť svoj hlboký zmysel života, rozptyľuje sa zábavou.“ Inak povedané, ak sa chceme zbaviť závislosti na matrixe spoločnosti, nesmieme čerpať zmysel života od nejakej globálnej korporácie, štátu alebo od poblúzneného politika.

Staň sa svetobežníkom

Season 4 Joey GIF by Friends

Presúvanie sa po povrchu tejto nádhernej planéty dodá každému ďalšiu úroveň chápania existencie. Cestovanie je vzdelávanie a mení spôsob, ako vnímame svet. Skutočný cestovateľ necestuje, aby sa niekam dostal, ale aby sa o sebe niečo dozvedel. Ako hovorí Lao-c‘, „Správny cestovateľ nemá žiadne pevné plány a neplánuje nikam doraziť“. Každá nová cesta prehlbuje naše dimenzie vnímania a tie sa už nikdy nescvrknú do pôvodnej veľkosti. Cestujte, inak to na smrteľnej posteli budete ľutovať.

Medituj a buď slobodný

GIF by MOODMAN

Ak by ste sa opýtali zenového majstra „Prečo mám meditovať?”, odvrkol by „Nemal by si meditovať a mal by si odísť!“ Samotný predpoklad, že z meditácie sa dá niečo získať, je problém, ktorý sa meditácia snaží vyriešiť. Ani Budha nemeditoval preto, aby niečo získal, ale preto, aby sa oslobodil od túžby niečo získať.

Žijeme vo svete, v ktorom sa neustále za niečím naháňame. V drvivej väčšine za niečim externým. Meditácia je o odpútaní sa od „vonkajšieho” sveta a presmerovaní pozornosti na svoje vnútro. Dokáže nás oslobodiť od démonov a neustálej žiadostivosti mysle, ktorá nás udržuje v krysích pretekoch. Naučte sa preto praktizovať meditáciu ako osobnú hygienu a stane sa vašou pravidelnou súčasťou.

Telo, chrám boží

Video gif. A small scruffy dog with large eyes wears a sweatband on his head as he struggles down a track.

Podľa Dr. Petra Attia najlepším liekom na dlhovekosť je pravidelné cvičenie. Zaraďte si preto svoju fyzičku a zdravie medzi životné priority. Budovanie svalovej hmoty a kardiovaskulárnej kondície je kľúčom k zdraviu. Attia dokázal, že vysoká kardiovaskulárna kondícia až päťnásobne zníži pravdepodobnosť úmrtnosti na väčšinu ochorení. Ako hovorí: „Nikto nevynašiel účinnejší liek, ktorý by päťnásobne zvýšil šance pre dlhý a zdravý život.“ Znie to ako klišé, ale väčšina ľudí tento vedecký fakt ignoruje.

Nauč sa, ako fungujú peniaze

Či sa nám to páči alebo nie, peniaze hýbu svetom. Peniaze sú monetárnou energiou, ktorá nám umožňuje robiť v budúcnosti to, čo chceme a s kým chceme. Namiesto závisti a porovnávania sa s inými, je potrebné naučiť sa, ako sa peniaze zarábajú, spravujú a výhodne investujú. Život od výplaty k výplate, či sporenie na bankovom účte je istá cesta k chudobe. V súčasnom inflačnom finančnom systéme sa nikomu nepodarí „ušporiť sa” k bohatstvu. Ako hovorí Naval Ravikan: „Peniaze sú zručnosť, ktorú sa môžete naučiť.“

Uč sa jazyky
Season 10 Friends GIF

Karol Veľký povedal: Ovládať cudzí jazyk je ako vlastniť druhú dušu.“ Inými slovami, keď hovoríme iným jazykom, transformujeme sa na inú bytosť. Stačí sa opýtať nejakého polyglota a povie vám, že keď začne komunikovať cudzím jazykom, ocitne sa v inej koži.

Výskumy tiež preukázali, že znalosť cudzieho jazyka výrazne zvyšuje inteligenciu a otvára nové myšlienkové dimenzie. Cudzie jazyky nám navyše umožňujú spoznávať zaujímavejších ľudí, ktorí sú mimo našich tradičných kruhov. Taktiež je dokázané, že ak hovoríme viacerými jazykmi, zlepšuje sa pamäť, schopnosť riešiť problémy, kritické myslenie, koncentrácia a celkové vnímanie. Alebo ako výstižne konštatoval rakúsky filozof Ludwig Wittgenstein, „Hranice môjho jazyka sú hranicami môjho sveta”. 

Praktizuj kaizen

Evolving Level Up GIF by Apple Music

Nie sme na tejto planéte, aby sme prežívali. Sme tu na to, aby sme prosperovali. A na to, aby sme napredovali, musíme sa neustále zlepšovať. Stačí sa pozrieť na život väčšiny ľudí v našom okolí a zistíme, že sa vôbec nezmenili. Rozprávajú o tom istom, žijú v tom istom meste, pracujú pre toho istého šéfa a ich názory sa celé desaťročia nemenia.

Kaizen je japonská filozofia zameraná na trvalé zlepšovanie vo všetkých oblastiach života.  V japončine tento termín pochádza z dvoch slov Kai – zmena a Zen – lepší, teda doslovne „zmena k lepšiemu”. Táto filozofia sebazdokonaľovania učí, že život je boj, v ktorom musíme vyhrať sami nad sebou. Musíme byť každý deň o trochu lepší a postupne zdokonaľovať všetko, čo robíme. Ako povedal Albert Einstein: „Život je ako jazda na bicykli. Na udržanie rovnováhy sa musíte neustále pohybovať.“

Čítanie je superschopnosť

Čítanie je superschopnosť

Charlie Munger, pravá ruka Warrena Buffetta, povedal:

„Za celý svoj život som nestretol žiadneho múdreho človeka, ktorý by veľa nečítal – žiadneho. Nula.”

Staňte sa strojom na učenie. Čítanie je pre myseľ tým, čím je cvičenie pre naše telo. Ak chceme zdokonaliť myslenie, musíme viac čítať. Vedomosti sa znásobujú rovnakým princípom, akým funguje zložené úročenie, exponenciálne.

Slávny Johann Wolfgang von Goethe tvrdil, že „Vnímaš len to, čo poznáš.“ To znamená, že akonáhle sa naša myseľ otvorí novým poznatkom, naše videnie sveta sa už nikdy nevráti do pôvodného stavu. Ak si vybudujete rámec, ktorý vám umožní nadobudnúť, pochopiť a implementovať nové znalosti, stanete sa nezastaviteľným.

Nevytváraj si domnienky

Don Miquel Ruiz vo svoje knihe Štyri dohody, napísal: „Domnienky nie sú nič iné, ako klamstvá, ktoré si sami nahovárame.“ 

Season 3 Friends Tv Show GIF by Friends

Myslenie vedie k domnienkam. Musíme si uvedomiť, že ten otravný hlas v hlave nie je reálny, je to ilúzia. Takmer všetko, čo sa nám snaží nahovoriť, je len domnienkou. Bohužiaľ, väčšina našich životných problémov vyplýva z tejto skreslenej reality.

Ako hovorí Lao-c‘, „Sleduj svoje myšlienky, stanú sa tvojimi slovami; sleduj svoje slová, stanú sa tvojimi činmi; sleduj svoje činy, stanú sa tvojimi zvykmi; sleduj svoje zvyky, stanú sa tvojim charakterom; sleduj svoj charakter, stane sa tvojim osudom.“

Ak si prestanete vytvárať domnienky a ostane vám len číra pravda, potom uvidíte život taký, aký je, nie taký, aký ho chcete vidieť.

Vyhýbaj sa stádovému efektu

Thanks No GIF by PEEKASSO

Musíme si uvedomiť, že to čo vieme a čím sme, je len zbierka programov, ktoré nám implementovali „autority“ ako štát, škola, rodina, cirkev a médiá. Tento program však väčšinou nie je pre naše dobro.

Friedrich Nietzsche stádovým efektom výsostne pohŕdal a poukazoval na dva druhy správania, panské a otrocké. Podľa tohto konceptu sú páni silní jedinci, ktorí vytvárajú hodnoty a pravidlá pre ostatných. Zvyšok, teda stádo, poslušne nasleduje svojich vykorisťovateľov, no zároveň sa snaží vzdorovať. Avšak namiesto toho, aby sa tí s chovaním otroka snažili preraziť na vrchol, jediné o čo sa usilujú, je zraziť ostatných na svoju úroveň. To znamená, že otroci chcú len to, aby sme boli všetci poslušní, priemerní a najmä jednotní občania spoločnosti. Skrátka ide im len o to, aby boli všetci ako oni. Ak niekto vyniká, stádo ho považuje za nebezpečného. Konformita je v rámci stádového efektu cnosťou a inakosť je vždy hrozbou. Nietzsche nás však vyzýva, aby sme neboli ani pánom, ani otrokom, ale aby sme sa dostali von z matrixu a stali sa rýdzim, plnokrvným a samostatným človekom. Podľa Nietzscheho sa môžeme priblížiť k veľkosť Superčloveka, iba ak budeme ignorovať názor stáda a začneme kráčať vlastnou cestou. “Len mŕtva ryba pláva s prúdom,”

povedal britský spisovateľ a novinár Thomas Malcolm Muggerdige.

Prekonaj neúspech jedným slovom.

Ďalej.“

Ufc 217 Sport GIF by UFC

„Nesnaž sa”

See You Later Goodbye GIF by PEEKASSO

Tento nástroj som si požičal od amerického básnika a spisovateľa, Charlesa Bukowského. Na jeho náhrobnom kameni sú vyryté iba dve posolstvá, meno básnika a veľmi výstižný epitaf „Nesnaž sa“. Presne tak, Bukowského životná filozofia sa scvrkla na tieto dve slová.

Myslel tým, že vo všetkom čo robíme, by mala byť rovnováha. Ak je naše úsilie omnoho väčšie ako výsledok, nechajme to tak. Ak niečo nejde hladko, tak nejdete správnym smerom. Život by mal byť obohacujúcou cestou a plynutím. Naučte sa „netlačiť na pílu”

Ži v prítomnosti
Seinfeld GIF

Budhistické účenie má jednu starú frázu, ktorá znie: „Ak na ceste uvidíš Budhu, zabi ho!

Čo to znamená? Znamená to, že Budha zomrel pred 2500 rokmi a ty máš halucinácie. Inými slovami, máme vidieť len to, čo je skutočné. Ak sme dostatočne prítomní, naše rozhodnutia sú čisté a jasné. Ale ak žijeme v minulosti alebo v budúcnosti, sme stále v štádiu blúznienia. Jednoducho povedané, ak nie sme plne prítomní, plodí to len mizerné životné rozhodnutia. Nežiť v danom okamihu spôsobuje negatívne stavy ako zlosť, depresie a smútok. A to je ďalšou výhodou fungovania v prítomnosti, pozitívnejší pohľad na život. V skutočnosti neexistujú žiadne pozitívne ani negatívne situácie. Veci sú len také, aké sú. Ako nám pripomínali stoici výrazom „Memento mori“, čo znamená, „Pamätaj na smrť”. Váž si život, pripomeň si, ako málo času ti ostáva a začni ho žiť dnes.

Záver

To je 15 zrniek múdrosti, ktoré som nazbieral počas života. Zo skúsenosti viem, že keď nie som v súlade s týmito princípmi, vedie to k zbytočnému trápeniu. Život je utrpením len vtedy, keď ideme proti vesmíru.

Šťastie je jednoducho zručnosťou, ktorá sa dá naučiť. Škoda, že som to nevedel, keď som mal 21 rokov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu