• bitcoinBitcoin$26,529.00

5 dôvodov prečo bitcoin nahradí fiat do 10 rokov

5 dôvodov, prečo bitcoin nahradí fiat do 10 rokov. A zopár výziev, ktoré ho v tom stále brzdia.

Od svojho uvedenia na trh v roku 2009, bitcoin neustále získava na popularite a adopcii. 

Bitcoin možno považovať za akúsi robotickú, autonómnu banku, ktorú vlastnia jeho držitelia.

V prípade tradičnej banky sa zisky pripisujú len akcionárom, ktorí profitujú na náraste bankových poplatkov a úrokov. 

Avšak v prípade bitcoinu, prostredníctvom nárastu jeho adopcie a popularity, rastie hodnota samotnej meny a tým profitujú všetci používatelia. 

Okrem tejto výhody existuje viacero dôvodov, prečo by bitcoin mohol nahradiť fiat meny v priebehu nasledujúceho desaťročia.

Tu je päť z najvýznamnejších. 

Bitcoin je rýchlejší a nákladovo efektívnejší ako fiat

V prvom rade je bitcoin oveľa rýchlejší a rentabilnejší spôsob prevodu peňazí. Keďže bitcoin nepotrebuje sprostredkovateľa, transakcie sa môžu realizovať rýchlejšie a bez poplatkov tretích strán. 

Preto niektorí ľudia označujú bitcoin za „zázračné” internetové peniaze. Keď prevádzame peniaze z jednej banky do druhej, je na bankách, aby vykonali celú logistiku. S bitcoinom sa dá previesť majetok rýchlosťou svetla bez potreby tretej strany.  

Bitcoin ponúka bezpečnejší spôsob úschovy 

Ďalším dôvodom, prečo by bitcoin mohol nahradiť fiat je, že ponúka omnoho bezpečnejší spôsob uchovávania majetku. Bitcoinová sieť je najlepšie zabezpečenou monetárnou sieťou na svete a všetky transakcie sú pod dohľadom najvyspelejších decentralizovaných kryptografických technológii.

Je takmer nemožné, aby sa niekto nabúral do bitcoinovej siete alebo ukradol bitcoiny. Počas 14 ročnej histórie sa to ešte nestalo ani raz.

Ak si svoje bitcoiny uložíte v hardwarovej peňaženke, nikto vám ich nemôže ukradnúť, zmraziť alebo skonfiškovať. 

Bitcoin je transparentnejší 

Okrem efektívnosti a bezpečnosti má bitcoin potenciál nahradiť fiat aj preto, že ponúka transparentnejší účtovný systém. Všetky bitcoinové transakcie sa zaznamenávajú do verejnej účtovnej knihy nazývanej blockchain, ktorá umožňuje každému monitorovať, kam peniaze smerujú.

Takáto úroveň otvorenosti nie je možná pri tradičných bankových systémoch, ktoré často fungujú za zatvorenými dverami a sú často predmetom korupcie.

Aj napriek tomu, že to niektorí stále považujú za nevýhodu bitcoinu, takáto radikálna transparentnosť môže zmeniť spôsob, akým fungujú vlády a nadnárodné korporácie.

Bitcoin nepodlieha inflácii

Bitcoin nepodlieha rovnakým inflačným rizikám ako tradičné meny. S obmedzenou ponukou na 21 miliónov a bez možnosti „tlačiť“ ďalšie bitcoiny, je v podstate imúnny voči inflácii. V skutočnosti čím viac peňazí vlády tlačia, tým viac je na svete dolárov, za ktoré si investori môžu nakúpiť tvrdé aktíva ako napríklad bitcoiny. V podstate je to jednoduché. Tlačenie eur a dolárov spôsobuje pokles ich hodnoty a nárast ceny ostatných aktív, vrátane bitcoinu.  

Bitcoin je bez hraníc

Bitcoin je globálna mena. Nemá hranice a nie je kontrolovaný žiadnou vládou. Môže sa používať a prijímať kdekoľvek na svete, bez závislosti od tradičného bankového systému. To môže byť užitočné najmä pre ľudí a spoločnosti, ktoré podnikajú na medzinárodnej úrovni, pretože môžu používať bitcoin na vykonávanie transakcií bez toho, aby sa museli obávať výmenných kurzov alebo bankových poplatkov za zahraničné transakcie.

Výzvy pre globálne prijatie bitcoinu

Napriek všetkým horeuvedeným výhodám bitcoinu voči fiat menám, sú pred bitcoinom stále veľké výzvy. 

Jednou z najväčších je adopcia bitcoinu. Aj napriek tomu, že si bitcoin získal za posledné roky raketovú popularitu, jeho využitie v maloobchode alebo veľkými inštitúciami je stále v plienkach. 

Finančné povedomie o bitcoine je stále nízke a v skutočnosti mu rozumie len menej ako jedno percento populácie. Na to, aby bitcoin skutočne nahradil fiat, bude potrebné, aby ho široká verejnosť akceptovala a pochopila. 

Ďalšou výzvou je regulačná neistota. Bitcoin v súčasnosti nie je regulovaný rovnakým spôsobom ako tradičné meny, čo vyvoláva určité obavy z jeho potenciálnych rizík. Aby sa bitcoin stal rezervnou menou, bude potrebné, aby ho vlády a finančné inštitúcie jasnejšie regulovali a lepšie mu porozumeli.

Napriek týmto výzvam sa mnohí odborníci domnievajú, že bitcoin má potenciál nahradiť fiat meny do desiatich rokov. Jeho efektívnosť, bezpečnosť a transparentnosť z neho robia presvedčivú alternatívu k tradičným peniazom. 

Hoci bitcoin pravdepodobne nikdy úplne nevytlačí používanie fiat mien, je možné, že sa stane oveľa rozšírenejším, ako akákoľvek fiat mena. 

Bitcoin sú jednoznačne lepšie peniaze ako fiat a v histórii sa vždy vyššia forma peňazí presadila voči tej zaostalejšej. 

Je len otázkou času, kedy to nastane v tomto historickom cykle. 

Všetky peniaze nakoniec povedú k bitcoinu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu