• bitcoinBitcoin$26,552.00

Alexander Vinnik predsa len pôjde do Ruska?

Alexander Vinnik, spájaný s krachujúcou burzou BTC-e, možno predsa len skončí v Rusku. To si už dlho želali jeho právnici.

Vráti sa Alexander Vinnik do svojej vlasti?

Advokát Vinnika, údajného prevádzkovateľa dávno zaniknutej burzy kryptomien BTC-e, sa domnieva, že jeho klient môže byť zvažovaný pri procese  výmeny väzňov medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou.

David Rizk, ktorý zastupuje Vinnika v USA, to sprostredkoval v rozhovore pre agentúru RIA Novosti.

Vinnik, ruský informatik a údajný zločinec, je vo väzbe v USA od augusta minulého roka. Do USA sa dostal na základe vydania z Grécka. Americké úrady ho obviňujú z prania špinavých peňazí vo výške najmenej 4 miliárd USD. Údajne sa tak stalo prostredníctvom spoločnosti BTC-e. Hrozí mu až 55 rokov väzenia. Vzhľadom na jeho vek – 44 rokov – to v skutočnosti znamená doživotie.

väzenie

Príbeh hodný filmového scenára

Alexander Vinnik bol zatknutý počas dovolenky v Solúne v roku 2017. Atény schválili žiadosť Spojených štátov o jeho vydanie, ale najprv ho v decembri 2019 odovzdali Francúzsku. Na Seine si odpykal päťročný trest za pranie špinavých peňazí.

Stojí za zmienku, že o jeho vydanie požiadalo aj Rusko. Francúzske aj grécke orgány však ignorovali žiadosti programátorovho právnika o jeho odovzdanie do vlasti.

Prípad nabral na intenzite v septembri 2022, keď francúzsky právnik Frederic Belot, ktorý Vinnika obhajoval, apeloval na vládu v Moskve, aby jeho klienta zahrnula do možnej dohody o výmene väzňov, ktorú mal Kremeľ uzavrieť s Washingtonom. V októbri dokonca požiadal ruského patriarchu Kirilla, aby sa prihovoril a pomohol „zachrániť“podnikateľa s kryptomenami, ktorého zdravotný stav sa po čase strávenom na samotke a hladovke neustále zhoršoval.

V decembri ruské médiá informovali, že Vinnik požiadal o prepustenie na kauciu. Odvolával sa na oneskorený súdny proces. Podľa správ agentúry RIA Novosti bolo súdne pojednávanie naplánované na minulý týždeň odročené na 24. februára. Všetko „z dôvodu zámeny termínov vo väznici“, kde je obvinený umiestnený.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu