• bitcoinBitcoin$27,811.00

Americké úrady nedokázali zničiť Tornado Cash

Sankcie zamerané na decentralizovaný mixér kryptomien Tornado Cash nedokázali zastaviť používanie nástroja, uvádza Chainalysis. Bol však zaznamenaný jasný odliv používateľov služieb.

Chainalysis: sankcie zlyhali pri zničení Tornado Cash

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) 8. augusta oznámil sankcie zamerané na mixér kryptomien Tornado Cash. Išlo o to, že tento nástroj sa údajne používal pri praní príjmov z trestnej činnosti súvisiacej s digitálnym majetkom.

V správe zverejnenej 9. januára Chainalysis sa uvádza, že sankcie mali určitý účinok a spôsobili pokles záujmu o služby Tornado Cash. Tento trend bol badateľný najmä do 30 dní po nadobudnutí účinnosti sankcií.

Spoločnosť však tiež zdôraznila, že keďže Tornado Cash je decentralizovaná platforma založená na inteligentných zmluvách, „žiadna osoba ani organizácia nemôže ‚vytiahnuť zástrčku tak ľahko ako pri centralizovanej službe.“

Chainalysis vysvetľuje, že zatiaľ čo sankcie mixéra odstránili jeho „front-endovú webovú stránku, jeho inteligentné zmluvy môžu bežať na dobu neurčitú, čo znamená, že ktokoľvek ho môže kedykoľvek naďalej používať“.

„To naznačuje, že sankcie voči decentralizovaným službám skôr odrádzajú od využívania služby,“ dodal.

Najnovšia správa spoločnosti tiež ukázala, že nelegálne používanie Tornado Cash súviselo najmä s hackovaním kryptomien a podvodmi.

Tornado Cash

Celkový prílev do Tornado Cash sa v mesiaci nasledujúcom po sankciách znížil o 68 %. Neboli uvedené žiadne konkrétne čísla, ale graf ukazuje, že denné príjmy do mixéra niekedy dosiahli takmer 25 miliónov dolárov denne počas 30 dní pred sankciami, potom klesli až na 5 miliónov dolárov denne.

Tvorca Tornado Cash je vo väzení

Pripomeňme, že tvorca Tornado Cash, Alexey Pertsev, bol zadržaný a predvedený pred holandskú prokuratúru 12. augusta v Amsterdame. Úrady ho obviňujú z prania špinavých peňazí.

Služby tvrdia, že Tornado Cash použili hackeri, ktorí spolupracovali so severokórejským Kimovým režimom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu