• bitcoinBitcoin$27,163.00

Argentínska centrálna banka zakázala platby kryptomenami, keďže krajina zápasí s trojcifernou infláciou

Človek by si myslel, že úrady krajín, ktorých ekonomiky pohlcuje bezuzdná inflácia, budú viac naklonené alternatívnym formám investovania úspor občanov. Zdá sa však, že Argentína, kde ceny rastú smrteľne neúnosným tempom a čoraz viac ľudí zažíva krízu chudoby a hladu, nebude mať jednoduchú únikovú cestu pred infláciou do kryptomien. Centrálna banka krajiny totiž práve zakázala poskytovateľom platobných služieb ponúkať riešenia v oblasti kryptomien.

Argentína zatvára dvere kryptomenám?

Argentínska centrálna banka 4. mája oznámila, že v krajine vstupuje do platnosti zákaz poskytovateľom platobných služieb ponúkať transakcie v kryptomenách. Vláda krajiny dospela k záveru, že chce obmedziť vystavenie miestneho platobného systému digitálnym aktívam. To znamená, že poskytovatelia platobných možností už nemôžu vo svojich aplikáciách ponúkať kryptomeny.

„Poskytovatelia platobných služieb, ktorí ponúkajú platobné účty, nesmú vykonávať alebo uľahčovať operácie s digitálnymi aktívami vrátane kryptoaktív, ktoré nie sú regulované príslušným vnútroštátnym orgánom a povolené centrálnou bankou Argentínskej republiky,“ oznámené orgánmi krajiny.

Tu treba vziať do úvahy, že Argentína nemá žiadnu reguláciu, pokiaľ ide o digitálne aktíva, takže najnovšia smernica centrálnej banky sa vzťahuje na všetky kryptomeny a tokeny.

Otázkou teraz zostáva, ako na najnovší zákon zareagujú fintech hráči pôsobiaci v krajine. Argentínska fintech komora už stihla vydať žiadosť vláde, aby rozhodnutie prehodnotila. Podľa nej totiž zákaz „obmedzuje prístup k technológii, ktorá ponúka mnoho výhod a príležitostí pre našu spoločnosť“.

Peso umiera a dopyt po BTC rastie

Krok vládnych orgánov je rozhodne zvláštny, keďže tamojší úradníci si určite uvedomujú, že kryptomeny zachraňujú nejednu domácnosť v Argentíne. Občania krajiny tam už dlhší čas bojujú s bujnejúcou infláciou, ktorá v marci tohto roka dosiahla 104,3 % na ročnej báze.

Naopak, v predchádzajúcom mesiaci bol výmenný kurz bitcoinu voči národnej mene krajiny, argentínskemu peru (ARS), rekordný. Výmenný kurz bol 6,59 milióna ARS za BTC. To predstavuje nárast o 100 % od začiatku roka 2023. Rastúci dopyt občanov krajiny po prvej kryptomene sa zhoduje aj s devalváciou argentínskeho pesa. Táto mena totiž za posledný rok stratila takmer 50 % svojej hodnoty voči americkému doláru. Argentína je jednou z krajín, ktoré sa začínajú odkláňať od parity amerického dolára. V apríli bolo oznámené, že krajina bude za dovoz tovaru z Číny platiť v jüanoch.

bitcoin

V súvislosti s rozhodnutím centrálnej banky oznámeným 4. mája je ešte prekvapujúcejšie, že Argentína sa naozaj výrazne rozbieha smerom k digitálnym aktívam. Podľa údajov z webovej stránky Chainalysis viac ako 30 % spotrebiteľov v Argentíne používa stablecoin na každodenné nákupy. Hovoríme tu o maloobchodných transakciách do výšky 1 000 USD.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu