• bitcoinBitcoin$27,815.00

Background bankrotu FTX. Problémy začali dávno pred pádom.

Minulý týždeň sa trh trochu upokojil, ale určite tam bolo cítiť pokoj pred búrkou. Väčšina účastníkov trhu a analytikov očakávala nárast od prílevu pozitívnych správ a málokto vnímal sériu problémov s FTX. Pretrvávajúci FUD sa zaoberal témou regulácie celého trhu a obavami o obsah pokladníc jednotlivých spoločností vydávajúcich stablecoiny.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na začiatok a koniec Sama Bankmana-Frieda z FTX, ktorý sa stal kryptomiliardárom len za 4 roky – a väčšinu svojho majetku stratil v priebehu niekoľkých dní. Otázka ale je, čo sa tu stalo!?

Obsah

Sam Bankman-Fried – cesta k úspechu

Bankman-Fried vyrastal v Silicon Valley ako syn dvoch profesorov práva. Rozhodol sa študovať fyziku na Massachusetts Institute of Technology. Počas štúdia si SBF začal zdokonaľovať svoj morálny kompas. Osobitne sa zaujímal o efektívny altruizmus, filozofické hnutie, ktoré využíva výpočty na pochopenie toho, ako môžu ľudia využiť svoj čas, peniaze a zdroje na čo najlepšiu pomoc druhým.

Po ukončení štúdia začal pracovať pre globálnu obchodnú spoločnosť Jane Street. Tam sa naučil umeniu arbitráže- forme obchodovania, pri ktorej investori nakupujú aktíva za nízku cenu na jednom trhu a predávajú ich za vyššiu cenu na inom. Za tri roky, ktoré strávil na Jane Street, dal Bankman-Fried polovicu svojho platu skupinám na ochranu zvierat a úspešným charitatívnym organizáciám pracujúcim na altruizme. Potom odišiel pracovať pre MacAskillovo centrum pre efektívny altruizmus, ktoré založil William MacAskill, jeden z vodcov hnutia za efektívny altruizmus.

V roku 2017 nastal ďalší boom, počas ktorého držitelia kryptomien obchodovali najmä na súkromných burzách. Bankman-Fried poznamenal, že niektoré mince sa líšili v kurze na jednotlivých trhoch a využili cenové rozdiely prostredníctvom arbitrážnych zručností. Do októbra 2017 nazbieral dostatok financií a založil vlastnú spoločnosť na obchodovanie s kryptomenami Alameda Research. SBF sa preslávil tým, že dokázala nájsť spôsoby, ako zarobiť rýchlejšie ako iní investori. Na svojom vrchole Alameda podľa Bloombergu prevádzala medzi trhmi takmer 15 miliónov dolárov denne.

New York City Fall GIF by Chasebays

Založenie FTX

Ako Bankman-Fried hromadil peniaze z obchodovania, rástli aj jeho ambície. Začal vážne uvažovať o vybudovaní alternatívy k burzám, na ktorých obchodoval. Nakoniec bol FTX otvorený v máji 2019. Akciový trh sa pýšil nákladovo efektívnymi funkciami, ako sú nízke poplatky za obchodovanie, zaistenie pozícií v USD a široký výber mincí. V roku 2020 Bankman-Fried otvoril aj malú pobočku FTX v USA. Mal plány konečne prevziať veľkú časť amerického trhu s kryptomenami a niekoľkokrát do roka začal lobovať v Kongrese za nové kryptomenové pravidlá.

V septembri 2021 sa Sam rozhodol premiestniť operácie FTX na Bahamy.Presun umožnil platforme pokračovať v prevádzke mimo dosahu SEC. Podľa Bloombergu sa do roku 2020 na platforme každý deň zobchodovalo v priemere 1 miliardu dolárov. Len v roku 2021 zarobil Bankman-Fried 350 miliónov dolárov z FTX a ďalšiu miliardu z operácií Alamedy. Na svojom vrchole boli aktíva SBF 26 miliárd dolárov. Toto bohatstvo venoval sponzorovaniu, financovaniu politických vodcov a podpore svojej morálnej agendy. Pripustil, že jeho dary boli určené na posilnenie viery v efektívny altruizmus. Nechával si len 1 % zo svojho príjmu a bolo známe, že vedie skromný životný štýl.

FTX a Alameda Research sa utopili v problémoch

Krachy veľkých spoločností ako Terra Foundation alebo FTX sa nedejú zo dňa na deň. Hromadenie problémov a zlé manažérske rozhodnutia vytvárajú časovanú bombu. Vznik bodu vzplanutia je katalyzátorom, ktorý môže zničiť nielen samotný projekt, ale má aj dlhodobý dopad na celý trh.

Narazili sme na veľmi zaujímavý príspevok Milesa Deutschera, ktorý sa pozrel na posledné mesiace fungovania impéria Sama Bakmana-Frieda. Zvyšok článku je vo vlákne, ktoré zdieľal.

 

Okrem toho o mesiac neskôr odstúpil generálny riaditeľ FTX Brett Harrison.

 

-

Účasť v politike

Tieto rezignácie prišli tesne predtým, ako sa ukázalo, že FTX má právne obavy súvisiace so záujmom regulátora akcií. Zároveň sa objavili informácie, podľa ktorých SBF prejavuje jasný záujem o politiku. Svedčí o tom jeho účasť v nadchádzajúcich voľbách v polovici obdobia, v ktorých daroval takmer 50 miliónov dolárov.

 

Sociálne cítenie voči Samovi bolo čoraz negatívnejšie, ale jeho účasť na návrhu zákona DCCPA bola skutočným zlomom v sociálnom vnímaní. Napriek tomu, že sa Sam na Twitteri pokúšal hrať „dobrého chlapa“, tento čin jasne videl červené vlajky, ktoré by mohli predstavovať vážnu hrozbu pre DeFi.

Pripomeňme si otázku na SBF o jeho pozícii počas rozhovoru. Tento klip viedol k veľkému skepticizmu medzi kryptokomunitou.

 

Ľudia si uvedomili, že jeho zámery môžu byť iné, ako si pôvodne mysleli. Tento posun v sentimente bol predohrou toho, čo malo prísť, a tiež hlavným faktorom ovplyvňujúcim rozsah posledného FUD. Obavy začali narastať v stredu, keď Alameda unikol súvahe. Cory Klippsten prezradil, že „čistý kapitál Alamedy je v skutočnosti jej vlastný centrálne kontrolovaný a tlačený FTX token.“

Odporúčame prečítať si skvelé vlákno od Dylana LeClaira, v ktorom sú uvedené všetky finančné problémy spoločnosti.

 

Stroj FUD sa rozbehol na plný výkon. Začali sa šíriť obvinenia z platobnej neschopnosti FTX. Potom sme videli 584 miliónov dolárov FTT prevedených na Binance. CZ potvrdil, že prevod uskutočnila Binance.

 

CZ uviedol, že predáva prostriedky v dôsledku „poučeniq sa od $ LUNY“. Zároveň dodal, že „nepodporí ľudí, ktorí za ich chrbtom lobujú proti iným hráčom v tomto odvetví“.

Potom sa na Twitter dostala správa, že Binance môže plne získať FTX, ale má právo kedykoľvek odstúpiť od transakcie. Stalo sa tak deň nato, keď boli zverejnené správy o obrovskom rozsahu finančných problémov FTX.

-

Záverečná myšlienka

Dalo by sa problémom burzy predísť? Pravdepodobne áno. Momentálne prevládajúci medvedí trh efektívne preveruje, ktoré projekty stoja na pevných základoch. Ako vidno, problémom trhu je obrovský presah a v prípade mnohých firiem aj nepripravenosť na prípadné poklesy. V prípade FTX by mohlo zohrať úlohu aj zapojenie generálneho riaditeľa akcií do politiky a možno aj ťahanie za nesprávne nitky.

Kryptomeny lákajú čoraz viac používateľov. To, že môžu prísť o peniaze aj v prípade renomovaných búrz, nevrhá dobré svetlo pre toto odvetvie. SEC sa už o vec začala zaujímať a ďalší regulátori, ako napríklad americkí senátori, budú chcieť urýchliť vytvorenie právneho rámca, ktorý má potenciál zabrániť podobným situáciám v budúcnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu