• bitcoinBitcoin$27,183.00

Bank of America tvrdí, že dolár poškodia americké úrady, nie krajiny BRICS

Bank of America varuje, že hlavnou hrozbou pre dominanciu amerického dolára sú najmä kroky amerických úradov, nie myšlienka emisie meny krajín BRICS.

Bank of America o hrozbách pre dominanciu amerického dolára

Podľa predstaviteľov Bank of America americkému doláru nehrozí strata kľúčového postavenia na svetových trhoch. A to aj napriek medializovaným informáciám o pomalej dedolarizácii. Americká mena je síce ohrozená, ale kvôli domácej fiškálnej politike – okrem iného aj kvôli možnosti bankrotu USA:

„Kľúčové hrozby pre dominantné postavenie amerického dolára sa preto zdajú byť prevažne domáce, na rozdiel od konkurencie zo strany iných mien.“

Skutočný problém pre USA

A skutočne, americká ministerka financií Janet Yellen nedávno odhalila, že ministerstvo financií možno čoskoro nebude schopné splácať všetky svoje záväzky. Stane sa tak, „ak Kongres do tohto dátumu, t. j. do 1. júna nezvýši alebo neodloží limit dlhu“. Varovala tiež, že „ak Kongres nezvýši limit dlhu, spôsobí to vážne ťažkosti americkým rodinám, poškodí naše vedúce postavenie vo svete a vyvolá otázky o našej schopnosti brániť naše národné bezpečnostné záujmy“.

Dolár

Bank of America však problém dedolarizácie bagatelizuje. Je presvedčená, že neexistujú žiadne životaschopné meny, ktoré by boli alternatívou k americkému doláru. Americký dolár preto zostane dominantnou menou pre obchod, medzinárodnú fakturáciu a ako základ systému SWIFT. Analytici však upozorňujú, že americký dolár už stráca napríklad časť svojho trhového podielu v rezervách centrálnych bánk.

Okrem toho sa analytici Bank of America domnievajú, že je nepravdepodobné, aby mena BRICS (skupina zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku) nahradila americký dolár ako svetovú rezervnú menu. Vyžadovalo by si to spoluprácu medzi členskými krajinami. Tie – s výnimkou Číny – nie sú na medzinárodnom trhu príliš aktívne.

Napriek tomu skupina BRICS získava vplyv na celom svete. Až devätnásť krajín požiadalo o členstvo alebo prejavilo počiatočný záujem o vstup. Preto však mnohí ekonómovia očakávajú, že spoločná mena BRICS oslabí dominanciu amerického dolára.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu