• bitcoinBitcoin$27,219.00

Banka Ruska vie, že sa nebude môcť vzdať obchodovania s dolármi

Zo správy Banky Ruska vyplýva, že vzhľadom na štruktúru kontraktov v zahraničnom obchode bude pre Rusov ťažké vzdať sa používania amerického dolára. Analytici uviedli, že kontrakty sú často denominované v amerických dolároch a väčšina transakcií sa stále uskutočňuje s dodávateľmi z krajín nepriateľských voči Rusku.

Banka Ruska sa domnieva, že vzdanie sa amerického dolára môže byť ťažké

Odborníci z Banky Ruska uviedli, že upustiť od amerického dolára nebude jednoduché vzhľadom na štruktúru obchodných kontraktov. Analýza je súčasťou správy s názvom: Prehľad ruského finančného sektora a finančných nástrojov, ktorú tento týždeň zverejnila Banka Ruska. Experti banky analyzovali riziká, ktorým môže ich krajina čeliť v dôsledku sankcií USA.

V správe sa uvádza, že „bude takmer nemožné vzdať sa používania amerických dolárov alebo eur“. Vyplýva to zo špecifík „dovozných kontraktov“. Väčšina dodávateľov stále uprednostňuje platby v dolároch pred platbami napríklad v rubľoch. V praxi to znamená, že Rusko bude naďalej závislé od dostupnosti mien jemu nepriateľských krajín, a teda sa bude spoliehať na konverziu rubľov na jüany, aby mohlo takto nakupovať doláre prostredníctvom čínskych bánk.

Americký dolár a euro sú stále preferované

Vzhľadom na spôsob fungovania medzinárodného obchodu správa uznáva, že aj vývozcovia z Rusku priateľských krajín uprednostňujú platbu v amerických dolároch a eurách, čo zvyšuje dopyt po týchto menách. Správa však dodáva, že snaha o „opatrenia na nahradenie dovozu“ by mohla viesť k zníženiu dopytu po oboch menách, ale len v strednodobom až dlhodobom horizonte.

euro a dolár

Táto vízia je v súlade s prognózami viacerých ekonómov. Nouriel Roubini, ekonóm známy ako „Dr. Doom“, predpovedá, že svetová ekonomika prejde v priebehu niekoľkých rokov veľkými zmenami. Reálnym sa stane „bipolárny“ systém rezervných mien, pričom alternatívou k americkému doláru bude čínsky jüan.

Od ruskej invázie na Ukrajinu boli na Moskvu uvalené sankcie, ktoré nútili agresorov spolupracovať s Čínou a takpovediac sa spoliehať na čínsky jüan. Prezident Vladimir Putin dokonca vyhlásil, že bude podporovať používanie čínskeho jüanu na vyrovnávanie transakcií s krajinami Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu