Biely dom 9. marca zverejnil svoj návrh rozpočtu na rok 2024. Dokument obsahuje niekoľko kontroverzných bodov týkajúcich sa sektora kryptomien. Administratíva prezidenta Joea Bidena sa totiž snaží znížiť deficit vytvorený v štátnej pokladnici prostredníctvom kapitálu z daní z digitálnych aktív. Súčasná diera v rozpočte USA predstavuje približne 3 bilióny USD.
Zmeny v zdaňovaní kryptomien v USA
Menová politika USA má už roky ďaleko od dokonalosti. Rovnako ani ekonomická situácia krajiny nepatrí medzi najlepšie. V každom okamihu majú USA v rozpočte dieru 3 bilióny dolárov.
Biely dom zverejnil svoj návrh, ktorý okrem iného obsahuje zmeny v daňovom režime pre kryptomenové subjekty. Podľa plánu má vláda USA, v úmysle získať z tohto sektora približne 24 miliárd dolárov.
Jedným z bodov je stiahnutie súhlasu so stratégiou „zberu daňových strát“. Tá spočíva v tom, že obchodníci predávajú svoje kryptomeny so stratou, aby zaplatili nižšiu daň, a potom ich spätne kupujú. V USA je jej používanie zakázané v prípade cenných papierov a dlhopisov kvôli pravidlám „wash sale“. Na kryptomeny sa však zatiaľ nevzťahuje.
Vzhľadom na to, že väčšina ľudí, ktorí vstúpili na trh v roku 2021, je v súčasnosti na svojich investíciách v strate, je tento krok pre vládu výhodný.
Okrem toho Biden navrhol aj zdvojnásobenie sadzby dane z kapitálových ziskov z predaja digitálnych aktív. Tá je v súčasnosti na úrovni 20 %. Po zmenách, ktoré navrhuje Biely dom, by bola 39,6 %.
Biden proposing to double capital gains taxes from 20 to 40% and not allowing for tax loss harvesting on #bitcoin …. WTF… pic.twitter.com/SnJNglpoAA
— Lark Davis (@TheCryptoLark) March 9, 2023
Ťažiari kryptomien budú tiež „prepadávať“
Týmto sa však zlé správy v súvislosti so včerajším oznámením nekončia. Vo vládnom dokumente sa tiež uvádza, že prevádzka spoločností ťažiacich bitcoiny a iné Proof-of-Work digitálne mince by sa mala obmedziť.
V rámci toho navrhuje, aby prevádzkovatelia ťažby podliehali novej dani. Tá má byť finalizovaná až na úrovni 30 % z nákladov na elektrickú energiu. Nový zákon by mal nadobudnúť účinnosť od roku 2024. Daň by sa počas prvých troch rokov postupne zvyšovala z roka na rok. Najskôr by predstavovala 10 %, v nasledujúcom roku 20 % a v roku 2026 už 30 %. Okrem toho by ťažiari museli predkladať cyklické správy o „množstve a druhu spotrebovanej elektriny, ako aj o hodnote tejto elektriny“.
One of the few surprises in the Biden budget. A proposed excise tax on electricity usage from crypto mining. Phasing in at 10% in year one and climbing to 30%. pic.twitter.com/UPgUdr8CeG
— John Buhl (@jbuhl35) March 9, 2023
Orgán zodpovedný za štátnu pokladnicu odôvodnil svoj návrh tým, že ťažba má „negatívny vplyv na životné prostredie“. Okrem toho uviedol, že nespravodlivo zvyšuje ceny pre tých, ktorí sa musia deliť o elektrickú sieť s ťažobnými podnikmi, a vytvára „neistotu a riziko pre miestne verejné služby a komunity“.
„Spotrebná daň zo spotreby elektrickej energie ťažiarov digitálnych surovín má potenciál obmedziť ťažobné činnosti so súvisiacimi vplyvmi na životné prostredie a inými škodami,“ tvrdia orgány.