• bitcoinBitcoin$27,166.00

Binance stráca dominantné postavenie na centralizovanom výmennom trhu

Existuje príslovie, že čím vyššie sa vyšplháte, tým viac vás chcú dostať dole. Vyzerá, že to dokonale sedí na situáciu Binance, najväčšej burzy kryptomien na svete. Spoločnosť je už roky pod paľbou útokov z rôznych strán. Kvôli zasievaniu FUD o sebe aj o samotnom zakladateľovi a výkonnom riaditeľovi Changpengovi Zhaovi. Nedávno burza dostala masívny úder od amerického regulačného orgánu Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Nebude to žiadna novinka, keď napíšeme, že americké úrady sa snažia potlačiť sektor kryptomien. Pravidelné útoky zamerané na oslabenie najväčšej z búrz by tento proces mohli nepochybne posilniť. Burze Binance sa doteraz darilo hladko odrážať všetky obvinenia, ktoré na ňu smerovali. Aj v dôsledku toho však spoločnosť trpí veľkými stratami.

Oslabuje sa pozícia Binance na trhu?

Súčasný rok nebol k najväčšej z kryptomenových búrz príliš láskavý. Prakticky od samého začiatku sme dostávali informácie o žalobách zo strany vládnych organizácií, ktoré boli namierené proti spoločnosti Binance. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) viedla k tomu, že Binance ukončila spoluprácu so spoločnosťou Paxos. Táto spoločnosť bola emitentom ich stablecoinu BUSD.

Americkí senátori tvrdia, že došlo k infiltrácii operácií burzy. Minulý týždeň dostala žalobu od CFTC. V podanej žalobe proti spoločnosti a Changpengovi Zhaovi, ktorý stojí na jej čele, sa uvádza nedodržiavanie kľúčových zákonov proti praniu špinavých peňazí a overovaniu používateľov. Okrem toho je burza obvinená aj z účasti na činnostiach súvisiacich s obchodovaním s využitím dôverných informácií.

Binance naďalej odmieta všetky obvinenia voči nej a poprela nepravdivé správy o sebe. Pred časom sa však vedenie platformy rozhodlo vypnúť program nulových transakčných poplatkov pre niektoré obchodné páry. To malo, žiaľ, negatívny vplyv na objemy obchodovania na platforme.

Všetky uvedené skutočnosti sa premietli do toho, že dominancia Binance na trhu centralizovaných kryptomenových búrz (CEX) sa začala rozplývať. Ako uvádza vo svojej správe služba pre analýzu blockchainu Kaiko, Binance „stratila 16 % svojho trhového podielu z hľadiska objemu obchodovania“. Dominancia spoločnosti v sektore CEX na konci prvého štvrťroka tohto roka predstavovala 54 %. Okrem toho aj spomínané ukončenie programu nulových transakčných poplatkov viedlo k tomu, že prebytok objemu burzy sa začal vytrácať.

Výmena Binance slabne, ale stále je najsilnejšia

Ako však Kaiko vysvetľuje, veľké percento prešlo na americkú pobočku burzy Binance.US. Tento subjekt sa môže pochváliť, že sa mu v uplynulom štvrťroku podarilo strojnásobiť svoj trhový podiel z 8 % na 24 %. Okrem toho sa nezdá, že by burza pod vedením CZ úplne strácala svoju dominanciu na trhu. Spoločnosť je stále nesporným lídrom v sektore derivátov viazaných na kryptomeny.

V danom okamihu začína burza Uniswap z hľadiska objemu obchodov na CEX čoraz silnejšie konkurovať gigantom, ako sú Coinbase a OKX. Stále však ide o mizivý zlomok toho, čo sa deje na Binance. Takže by sme chceli povedať, že aj keď sila najväčšej svetovej burzy kryptomien trochu ochabla, Binance naďalej zaujíma prvé miesto na stupni víťazov. Ešte dlho, veľmi dlho jej nikto nebude môcť ublížiť.

Kto získal a kto stratil po krachu FTX?

V správe sa tiež uvádza, že na pokles objemu burzy Binance malo väčší vplyv zrušenie obchodovania bez poplatkov než útoky zo strany amerických regulačných orgánov.

„Trend je úplne iný, pokiaľ ide o objemy derivátov: Binance stratila len približne 2 % svojho trhového podielu v obchodovaní s futures. To naznačuje, že väčšina trhového podielu bola stratená výlučne v dôsledku ukončenia obchodovania bez poplatkov na spotových trhoch, a nie v dôsledku obáv zo súdnych sporov,“ vysvetľuje Kaiko.

K zníženiu celkového trhového podielu na centralizovaných burzách na 54 % došlo po tom, čo Binance pôvodne získala z novembrového krachu FTX. Vtedy sa celkový podiel Binance na objeme obchodovania zvýšil na 65 % v poslednom štvrťroku 2022:

„Podiel Binance na trhu sa po novembri 2022 zvýšil z 50 % na 65 %, zatiaľ čo podiel OKX sa zvýšil z menej ako 10 % na 17 %. Na druhej strane Bybit a tri menšie burzy Huobi, Bitmex a Deribit zaznamenali pokles trhového podielu.“

Zaujímavé je, že vo štvrtom štvrťroku minulého roka sa burza Upbit mohla pochváliť, že ako jediná centralizovaná burza kryptomien dokázala dohnať úroveň predchádzajúcich strát a získať späť významný podiel na celkovom objeme obchodovania.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu