• bitcoinBitcoin$26,579.00

Sieť Bitcoin môže pomôcť v kybernetickej vojne, hovorí autor knihy Softwar

Major Jason Lowery, ktorý je členom National Defense Fellow na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT), vo svojej výskumnej práci predstavil novú teóriu o Bitcoine pre americké ministerstvo obrany. Je presvedčený, že táto sieť je viac než len peer-to-peer platobný systém. Verí, že technológie založené na algoritme proof-of-work možno okrem iného využiť aj na riešenie otázok kybernetickej bezpečnosti.

Nové využitie siete Bitcoin

Loweryho práca „Softwar“, ktorá vyšla vo februári, sa umiestnila na treťom mieste v zozname najpredávanejších technologických kníh Amazonu. Jej autor má desaťročné skúsenosti s prácou ako „vývojár zbraňových systémov a technický poradca vysokých predstaviteľov USA“.

Loweryho výskum ukazuje, že americká armáda by mohla využívať bitcoinové siete na zastavenie určitých typov kybernetických útokov, ako sú napríklad útoky typu „denial-of-service“, ktoré preťažujú servery príliš veľkým počtom požiadaviek. Koncept spočíva vo vytvorení softvéru, ktorý reaguje len na signály z veľkých transakcií zaznamenaných v sieti kryptomien. To by útočníkom sťažilo zaplavenie serverov falošnými signálmi a spôsobenie škôd.

Lowery tiež naznačuje, že bitcoinová sieť pripomína námorné obchodné cesty, čo znamená, že sa hodí na ekonomickú výmenu. Preto je dôležité „chrániť slobodu plavby“ v sieti, rovnako ako chránime obchodné trasy.

bitcoin

Služby by mali navrhnúť softvér, ktorý reaguje na vonkajšie signály len vtedy, keď „obsahujú dostatočne veľkú transakciu“ zaznamenanú v sieti. Lowery tvrdí, že by to zabránilo hackerom prevziať kontrolu nad takýmito programami. Podľa autora by USA mali tiež hromadiť bitcoiny, vybudovať domáci trh pre ťažbu a rozšíriť právnu ochranu tejto technológie.

Chápu USA genialitu bitcoinu?

Problémom je, že všetky uvedené skutočnosti zrejme nechápu ani americké orgány. Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) robí veľa pre to, aby potlačila inovatívne začínajúce podniky. Okrem toho senát štátu New York prijal v roku 2022 nový zákon týkajúci sa kopania kryptomien proof-of-work (neskôr ho podpísala guvernérka Kathy Hochul). Má vyriešiť niektoré environmentálne problémy spojené s bitcoinom (ktoré sú samozrejme tiež dôležité), ale zároveň spôsobí, že mnohí hráči na tomto trhu sa začnú obzerať po iných miestach na podnikanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu