Salvádorský prezident Nayib Bukele neúnavne propaguje bitcoin. Počas nedávneho rozhovoru s médiami uviedol, že z probitcoinovej politiky krajiny výrazne profituje cestovný ruch.
Salvádor, cestovný ruch a bitcoin
Keď salvádorské úrady v roku 2021 uznali bitcoin ako platobný prostriedok, čo vyvolalo veľa kontroverzií. Mnohí ekonómovia „starej školy“ predpovedali, že tento krok privedie krajinu na pokraj kolapsu. V uliciach hlavného mesta sa konali protesty všeobecne odmietavého ľavicového krídla Bukeleho politiky.
Dnes vieme, že politika vlády viedla k rozvoju siete bitcoinových bankomatov a spusteniu projektu Bitcoin City. Ide o to, že Bukele a jeho ľudia chcú do Salvádoru priviesť odborníkov na trh s blockchainovými technológiami a vytvoriť regionálne centrum tohto odvetvia.
Teraz sme sa dozvedeli, že úrady v tejto súvislosti posilnili cestovný ruch.
V rozhovore pre médiá Bukele uviedol niekoľko zaujímavých údajov. Poukázal na to, že cestovný ruch v jeho krajine vzrástol až o 95 %, odkedy bol BTC uznaný ako platobný prostriedok.
Povedal, že na celom svete „je veľa fanúšikov bitcoinu, ktorí chcú prísť do krajiny, kde je BTC zákonným platidlom“. Dodal, že v Salvádore sa okrem iného konajú konferencie o kryptomenách.
Okrem toho bitcoin pomohol Salvádoru zlepšiť jeho imidž. Krajina bola často vnímaná ako nebezpečné miesto, ktoré ovládajú zločinecké skupiny. Teraz sa o nej čoraz častejšie hovorí, keď sa spomínajú technologické inovácie.
Interview with @TuckerCarlson pic.twitter.com/wZ1SWK85QH
— Nayib Bukele (@nayibbukele) March 5, 2023
Vyhlásená vojna gangom
Treba dodať, že samotný Bukele urobil veľa pre zlepšenie imidžu svojej krajiny a prilákal tak viac turistov. V prvom rade vyhlásil vojnu gangom. Od začiatku svojej vlády okrem iného zaviedol výnimočný stav po tom, čo gangstri len za jeden deň zabili 62 ľudí. Reformoval aj zákony, ktoré teraz umožňujú dokonca hromadné zatýkanie členov gangov. Výsledkom je, že vo väzení sú už 2 % obyvateľov (áno, Salvádor je krajina, v ktorej už roky vládnu mafie).
Zvýšené prijatie bitcoinu má mimochodom ešte jeden dôvod. Blockchain umožňuje jednoduchší prevod finančných prostriedkov. Peniaze poslané zo zahraničia zasa tvoria až 20 % HDP krajiny. Niektoré rodiny fungujú len vďaka prijímaniu zahraničných prevodov od príbuzných. Nie je zriedkavosťou, že ide až o 60 percent príjmov domácnosti.