Európska centrálna banka (ECB) zverejnila 30. novembra na svojom blogu príspevok, v ktorom pojednáva o prvej kryptomene a zameriava sa na jej nevýhody. Táto udalosť neunikla ani kryptomenovej komunite a netrvalo dlho a na Twitteri sa objavili prvé reakcie členov BTC komunity na vstup ECB.
Prostredie BTC reaguje na vstup ECB
Vo svetle katastrofy kryptomenovej burzy FTX, okolo ktorej je škandál súvisiaci s kolapsom likvidity burzy, sa regulátori z Európskej únie stále viac snažia dostať odvetvie digitálnych aktív pod nové regulácie.
30. novembra sa na bloku Európskej centrálnej banky (ECB) objavil nový záznam s názvom „Posledná bašta bitcoinu“. Ako sa dočítame v jeho obsahu, popisuje zmenu vo finančných štruktúrach bitcoinu (BTC) zoči-voči aktuálnym cenovým výkyvom. Tu je potrebné poznamenať, že autori príspevku namiesto toho, aby nakreslili celý obraz týkajúci sa bitcoinového ekosystému, ktorý by zahŕňal vzostupy aj pády tejto kryptomeny, predstavili iba jej nevýhody.
Spomínanými autormi sú Ulrich Bindseil a Jürgena Schaaf, generálny riaditeľ a poradca ECB. Napísali, že digitálna mena je na „ceste do irelevantnosti“. Páni tvrdia, že bitcoin sa na legálne transakcie používa len zriedka. Okrem toho vyzývajú bankové inštitúcie, aby boli pred interakciou s digitálnou menou obozretné, pretože to môže negatívne ovplyvniť ich povesť.
Okrem toho sa na oficiálnom Twitteri ECB píše:
The apparent stabilisation of bitcoin’s value is likely to be an artificially induced last gasp before the crypto-asset embarks on a road to irrelevance. #TheECBblog looks at where bitcoin stands amid widespread volatility in the crypto markets.
Read more https://t.co/Hk1LuYX2de pic.twitter.com/I3Uidks8Xo— European Central Bank (@ecb) November 30, 2022
Nuž, zdá sa, že Bindseil a Schaaf otvorene vyzývajú na bojkot prvej kryptomeny a ich vstup je akýmsi zhodením rukavíc bitcoinovej komunity. Ako ste mohli ľahko uhádnuť, tá im neostala nič dlžná a na Twitteri sa okamžite objavili prvé správy ako reakcia na nespravodlivé obvinenia regulátorov. Tweet, ktorý zverejnila samotná ECB, získal stovky reakcií, pričom kryptomenová komunita overila tvrdenia uvedené v článku a zdôraznila pôvod jeho autorov.
Jeden používateľ poznamenáva, že Bindseil už predtým napísal rôzne články o digitálnych menách centrálnej banky (CBDC) a prípadoch ich použitia, takže tu existuje nejaký konflikt záujmov a dokonca aj pokrytectvo zo strany Bindseila.
Author : Ulrich Bindseil
I will just leave that here, so everybody knows about the conflict of interest. #Bitcoin pic.twitter.com/EKz9Mx3ndT
— ₿aseload 🍷 (@Endorsen) November 30, 2022
Ďalší používateľ poukazuje na to, že tvrdenia Európskej centrálnej banky týkajúce sa transakcií pomocou bitcoinu sú zastarané a nepravdivé.
I clicked on this article with an open mind, willing to have my mind changed
But it opens with a provable lie
The vast majority of Bitcoin usage is for legal spending, for-profit speculation, and gambling – not „illegal transactions“
It’s not 2012 anymore… This is a joke. pic.twitter.com/037aehMyEN
— FatMan (@FatManTerra) November 30, 2022
Mnoho ľudí v komunite BTC sa rozhodlo zapichnúť špendlík do ECB a citovalo situáciu z decembra 2021, aby poukázalo na chybné prognózy inštitúcie o poklese inflácie v roku 2022.
Christine Lagarde požaduje MiCA II
Christine Lagarde opäť označila reguláciu a dohľad nad kryptomenami za „absolútnu nevyhnutnosť“. Podľa jej názoru by sa tento proces – teda regulácia trhu – mal zrýchliť najmä po krachu kryptomenovej burzy FTX.
Počas vypočutia pred Výborom Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci 28. novembra Lagarde uviedla libru Facebooku ako príklad záväzku ECB, ktorý „pomohol zastaviť niektorých hráčov“ vo vstupe na trh s kryptomenami.Uviedla však, že situácia s FTX bol skôr o „stabilite a spoľahlivosti burzy. Dodáva, že ECB potrebuje posilniť svoju úlohu regulátora, aby reagovala na rastúci záujem ľudí o digitálne aktíva. Viac si o tom môžete prečítať tu.