• bitcoinBitcoin$26,668.00

Bittrex vyhlasuje bankrot. V pozadí sú útoky SEC na burzu

Kryptoburza Bittrex vyhlásila bankrot v americkom štáte Delaware. Stalo sa tak v pondelok, niekoľko mesiacov po tom, ako informovala svojich zákazníkov, že ukončí svoju činnosť v krajine, a niekoľko týždňov po tom, ako ju zažalovala Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).

Spoločnosť Bittrex sa zrútila

Burza uviedla, že má viac ako 100 000 veriteľov, pričom jej záväzky a aktíva sa odhadujú na 500 miliónov až 1 miliardu USD. Vyplýva to zo súdnych podaní.

Stojí za zmienku, že americká pobočka Bittrex má za sebou náročný rok v dôsledku krachu na trhu kryptomien. Okrem toho vo februári 2023 prepustila až 80 ľudí a v marci oznámila, že do konca apríla zatvorí všetky svoje americké prevádzky.

Stojí za zmienku, že všetky uvedené skutočnosti sa netýkajú Bittrex Global, burzy kryptomien, ktorá pôsobí mimo USA.

Napriek blížiacemu sa odchodu spoločnosti Bittrex z USA podala SEC v polovici apríla na túto burzu žalobu. Všetko v súvislosti s obvineniami, že spoločnosť stojaca za burzou fakticky prevádzkovala národnú platformu na obchodovanie s cennými papiermi, pričom pôsobila ako maklér a zúčtovacia agentúra.

SEC zažalovala aj bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Bittrex Billa Shiharu a spoločnosť Bittrex Global. Generálny riaditeľ spoločnosti Bittrex Global Oliver Linch minulý mesiac uviedol, že burza má v úmysle bojovať proti SEC na súde, ale konkurzné konanie by to mohlo sťažiť.

Kryptomeny

Americký trh s kryptomenami sa rozpadá

Bittrex je ďalším hráčom na trhu s kryptomenami, ktorý požiadal o bankrot, a pridal sa tak k nie príliš slávnej skupine: burze FTX a veriteľom, ako sú Celsius, Voyager a BlockFi.

Zatiaľ čo krach FTX súvisel so zlým riadením tejto burzy jej vedením, Bittrex opúšťa americký trh kvôli čoraz prísnejšej politike SEC. SEC sa domnieva, že väčšina kryptomien – okrem BTC – sú cenné papiere. To zase vedie úradníkov k záveru, že burzy digitálnych aktív obchodujú s cennými papiermi, pričom tak robia bez súhlasu regulačného orgánu. V dôsledku toho budeme pravdepodobne svedkami ďalšieho odchodu takýchto spoločností z USA.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu