• bitcoinBitcoin$26,573.00

Bol Sam Bankman-Fried zapojený do pádu Terry?

Mnohé subjekty zo sektora kryptomien si v dôsledku krachu burzy FTX „lížu rany“. V tejto chvíli dostávame ďalšie správy o hlavnom páchateľovi celého krachu súvisiaceho s katastrofou tejto spoločnosti, teda Samovi Bankmanovi-Friedovi. Ukazuje sa, že bývalý generálny riaditeľ burzy mohol byť zapletený aj do inej, skoršej udalosti, ktorá obrátila náš priemysel hore nohami, teda kolapsu ekosystému Terra.

Sam Bankman-Fried a Terra

Americký federálny prokurátor začal vyšetrovanie s cieľom zistiť, či bol Sam Bankman-Fried zapojený do transakčnej manipulácie, ktorá viedla ku kolapsu stablecoinu UST a kryptomeny LUNA v máji tohto roku. Informoval o tom New York Times.

Ľudia, ktorí majú o prípade informácie, tvrdia, že SBF mohol manipulovať trh, aby dosiahol určité výhody pre subjekty, ktoré spravuje – kryptomenovú burzu FTX a fond Alameda Research. Vyšetrovanie je teraz v počiatočnom štádiu a prokurátori majú za úlohu určiť, či SBF môže byť zodpovedný za pád Terry.

Zaujímavosťou je, že samotný generálny riaditeľ Terraform Labs, Do Kwon, sa odvolával na údajné prepojenie Bankmana-Frieda s ekosystémom Terra. Na svojom Twitteri zverejnil záznam, v ktorom uvádza, že „to, čo sa stane v tme, vyjde najavo“.

Kwon sa domnieva, že veriteľ kryptomien Genesis Trading mal poskytnúť približne 1 miliardu dolárov v UST stablecoinoch Bankmanovi alebo jeho fondu Alameda Research predtým, ako bolo aktívum naviazané na americký dolár:

Myslím si, že je načase, aby Genesis Trading zverejnila, či poskytla 1 miliardu USD krátko pred pádom SBF alebo Alamedy – nákup od LFG bol prezentovaný ako „záujem o participáciu na ekosystéme Terra Defi“.

Kwon potom pokračoval v diskusii o tom, prečo si Alameda musela počas depegu požičať viac ako 1 miliardu dolárov v BTC od Voyageru a prečo oslovila iných veriteľov, aby získala viac ako 10 miliónov dolárov v BTC.

 

Porážka Terry a FTX

Kolaps ekosystému Terra a kryptomenovej burzy FTX sú nepochybne najkatastrofálnejšie udalosti, ktoré sa na trhu s kryptomenami za posledné roky udiali.

Genéza kolapsu prvého súvisí so stratou naviazania ich stablecoinu UST na americký dolár. Vzhľadom na jeho algoritmickú povahu aktív a silné prepojenie s tokenom LUNA sa niektorým obchodníkom podarilo dosiahnuť značný zisk z arbitráže. Tento jav mal za následok pokles ceny oboch týchto tokenov v priebehu niekoľkých dní prakticky na nulu.

Prípad FTX spočiatku zahŕňal problémy s likviditou, ktoré viedli ku kolapsu ich tokenu FTT. To spôsobilo obrovský otras trhu a problémy mnohým spoločnostiam v tomto sektore. Pokiaľ ide o bývalého generálneho riaditeľa burzy Sama Bankmana-Frieda, ten sa snažil čo najviac očistiť od obvinení voči nemu z miešania prostriedkov klientov burzy s majetkom fondu Alameda.

Nikto v kryptomenovej komunite však jeho slovám neverí a je obvinený z krádeže prostriedkov investorov. Mnoho ľudí spojených s kryptomenovým priemyslom otvorene označuje SBF za podvodníka, vrátane Elona Muska a Changpenga Zhaa, generálneho riaditeľa Binance.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu