• bitcoinBitcoin$26,591.00

Burza Kraken plánuje spustiť vlastnú banku

Americká burza kryptomien Kraken napriek regulačnému napätiu nepoľavuje a pokračuje vo svojej expanzii v tomto sektore. Spoločnosť má totiž ambiciózny plán zriadiť vlastnú banku!

Kraken bude mať vlastnú banku

Odvetvie kryptomien zažíva v posledných týždňoch veľké regulačné napätie. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) presadzuje agresívnu politiku s cieľom potlačiť tento sektor. Burza Kraken zažila kroky tejto inštitúcie na vlastnej koži. Bola nútená prestať ponúkať možnosti stakingu kryptomien v USA. Okrem toho musela spoločnosť zaplatiť pokutu vo výške 30 miliónov dolárov.

To ju však neodradilo od ďalšieho rastu – získali sme informácie, že Kraken sa chystá spustiť vlastnú banku. 6. marca vyšla nová epizóda podcastu The Scoop‘, ktorej hosťom bol riaditeľ burzy pre právne záležitosti Marco Santori. Podelil sa o správu, že práce na vytvorení novej inštitúcie sú v plnom prúde a všetko ide dobre.

„Banka Kraken je na dobrej ceste k spusteniu, veľmi skoro. Budeme mať tieto perá s malými guľôčkovými retiazkami. Máme v úmysle objednať ich tisíce a pripevniť ich na stoly bánk na Wall Street a po celom svete. S naším logom,“ oznamuje Santori.

Čo vieme o banke Kraken?

Spoločnosť pôvodne získala súhlas štátu Wyoming na zriadenie účelovej depozitnej inštitúcie (SPDI) už v roku 2020. Ako spoločnosť Kraken oznamuje, je „prvou spoločnosťou v oblasti digitálnych aktív v histórii USA, ktorá získala bankovú chartu uznanú podľa federálnych a štátnych zákonov“. A čo viac, Kraken Bank má byť vôbec prvým regulovaným subjektom, ktorý bude zákazníkom ponúkať „komplexné služby prijímania vkladov, úschovy a dôvery pre digitálne aktíva“.

Banka bude mať sídlo v meste Cheyenne. Podľa pôvodného plánu mala byť spustená už v roku 2021. Ďalšie pobočky sa mali otvárať postupne do roku 2022. Santoriho nadšené vyhlásenie však naznačuje, že napriek niektorým komplikáciám a oneskoreniam sa z témy poučí a banka bude spustená.

Čo ešte vieme o ponuke banky Kraken? Služby inštitúcie budú najskôr sprístupnené existujúcim zákazníkom burzy v Spojených štátoch. Potom spoločnosť začne svoju medzinárodnú expanziu v ďalších krajinách. Banka však neplánuje poskytovať osobné služby. Namiesto toho budú všetky operácie prebiehať online a prostredníctvom mobilných zariadení.

Počas podcastu sa Santori vyjadril aj k súčasnej situácii na trhu s kryptomenami v súvislosti s represiami zo strany regulačných orgánov. Podľa jeho názoru sa hráči v sektore, ako je práve Kraken a konkurenčná burza Coinbase, s tlakom SEC vyrovnajú. Domnieva sa však, že noví účastníci trhu musia počítať s tým, že budú čeliť tvrdej regulačnej prekážke.

„Vraciame sa do éry, keď si banky budú dávať veľký pozor na to, aké účty otvárajú. Wall Street čaká poriadna fuška. Kraken a Coinbase budú robiť to isté. Ale ľudia, ktorí majú nový nápad poskytovať infraštruktúru pre ekonomiku kryptomien, budú mať v najbližších rokoch naozaj ťažkú cestu.“

silvergateObáva sa Kraken zániku Silvergate?

Minulý týždeň sa oči celého odvetvia kryptomien upierali na Silvergate. Banka priateľská k digitálnym aktívam zápasí s vážnymi finančnými problémami a všetko nasvedčuje tomu, že táto inštitúcia môže v blízkej budúcnosti vyhlásiť bankrot. Banka nedávno zatvorila svoju sieť Silvergate Exchange Network, ktorá poskytovala burzám a mnohým finančným inštitúciám prevody finančných prostriedkov v reálnom čase.

Na otázku, či sa spoločnosť Kraken obáva, čo bude nasledovať v prípade bankrotu banky, Santori odpovedal, že burza je pokojná.

„Bankové vzťahy burzy Kraken sú bezpečné a burza má diverzifikovanú skupinu bánk po celom svete,“ ubezpečil.

Upozornil však, že môžeme očakávať zvýšenú opatrnosť bankového sektora voči hráčom v oblasti kryptomien. To by sa podľa neho mohlo prejaviť v spomalení niektorých inovácií.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu