• bitcoinBitcoin$26,586.00

CBDC Kazachstanu sa objaví na trhu už v roku 2023.

Centrálna banka Kazachstanu zverejnila nové podrobnosti o svojom vlastnom CBDC.

CBDC v Kazachstane

Koncom októbra generálny riaditeľ Binance Changpeng „CZ“ Zhao oznámil, že kazašské CBDC bude integrované s BNB Chain, blockchainom vytvoreným jeho kryptomenovou burzou.

Hlavnou motiváciou krajiny pre uskutočnenie výskumu o CBDC bolo otestovať potenciál digitálnej meny na zlepšenie finančného začlenenia, podporu konkurencie a inovácií v platobnom priemysle a taktiež zvýšenie globálnej konkurencieschopnosti Kazachstanu.

Pilotná štúdia zameraná na offline platby zahŕňala pozvanie rôznych účastníkov trhu a dôležitých infraštruktúrnych subjektov, aby sa zúčastnili testov. Cieľom bolo otestovať rôzne scenáre na použitie CBDC. Mala tiež pomôcť úradníkom regulovať otázky digitálnej meny.

Teraz sa tiež dozvedáme, že CBDC v krajine začne fungovať o tri roky.

„Vzhľadom na potrebu technologických vylepšení, prípravy infraštruktúry, vývoja operačného modelu a regulačného rámca sa odporúča zabezpečiť postupnú implementáciu počas troch rokov,“ informovali orgány.

Cbdc GIF

Kazašská centrálna banka chce, aby CBDC bola pripravená do roku 2023. Po tomto období sa má funkčnosť meny rozširovať. Celý rozsah prevádzky projektu sa má dosiahnuť v roku 2025.

Okrem toho Kazachstan oznámil legalizáciu mechanizmu výmeny kryptomien za hotovosť. Eurázijská banka a Intebix oznámili, že vďaka ich spolupráci sa im podarilo uskutočniť prvý regulovaný nákup a konverziu kryptomien na FIAT.

„Sme pripravení ísť v tomto ďalej. Ak tento finančný nástroj preukáže svoju pokračujúcu relevantnosť a bude bezpečný, určite získa plné uznanie v právnom systéme,“ uviedol prezident krajiny Kassym-Jomart Tokajev počas prejavu na medzinárodnom fóre Digital Bridge 2022.

Poukázal tiež na to, že Kazachstan sa túži stať medzinárodným lídrom v oblasti digitálnych technológií, ekosystému kryptomien a regulovanej ťažby. Dodal, že vláda Kazachstanu pripravila dodatky k regulačnému aktu, vďaka ktorým sa uskutoční pilotný test mechanizmu konverzie kryptomien v Medzinárodnom finančnom centre Astana. Viac sme o tom písali tu.

Kazachstan má však v regióne konkurenciu. Susedná krajina Gruzínsko tiež zavádza nové pravidlá pre kryptomeny. Chce sa stať globálnym centrom blockchainu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu