• bitcoinBitcoin$28,338.00

CBDC spojené s digitálnymi identifikačnými kartami ako forma finančnej represie

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) boli kedysi vnímané komunitou kryptomien ako pozitívny vývoj. Mohla by však existovať aj zlovestnejšia stránka, najmä v autoritatívnejších štátoch, ktoré sú ochotné ich implementovať.

Minulý týždeň bolo oznámené, že Turecko sa stalo najnovšou krajinou, ktorá urýchlila rozvoj CBDC. Turecká centrálna banka plánuje zaviesť digitálnu líru v roku 2023.

Bude však prepojená aj so systémom digitálnej identity krajiny, ako sa uvádza v oficiálnej správe.

„Digitálny systém tureckej líry bude integrovaný s digitálnou identitou a FAST, platobným systémom prevádzkovaným centrálnou bankou.“

Novinár a politický komentátor Peter Imanuelsen zdôraznil tieto obavy v tweete z 30. októbra a označil to za „globálny komunizmus“.

 

Turecko má tiež cválajúcu infláciu presahujúcu 80 %, takže CBDC by mohla pomôcť štátu kontrolovať ju.

Dinosaur Jobs GIF

Koniec finančnej slobody?

S touto úrovňou kontroly môže vláda naprogramovať, kto a kedy môže míňať. S digitálnym systémom prepojeným s ID môže cieliť aj na jednotky a obmedziť ich schopnosť míňať.

Začiatkom tohto mesiaca Medzinárodný menový fond (MMF) identifikoval programovateľnosť ako vlastnosť CBDC, ktorá by mohla viesť k „finančnému začleneniu“. Pravdepodobne to však povedie k väčšej finančnej represii.

Politický analytik z Centra pre menové a finančné alternatívy Cato Institute, Nick Anthony, varoval pred prijatím CBDC.

Začiatkom tohto roka povedal:

„CBDC by vymazalo finančné súkromie, ktoré stále existuje v Spojených štátoch.“

Imanuelsen posunul svoje varovania o niečo ďalej a navrhol, že sledovače uhlíka by mohli byť ďalším krokom po prepojení digitálnej identity. To by štátu umožnilo monitorovať uhlíkovú stopu výdavkov jednotlivca a kontrolovať ich, ako uzná za vhodné.

V predchádzajúcej správe poznamenal, že Švédsko už má kreditnú kartu, ktorá blokuje používateľov, ak je prekročený ich uhlíkový limit.

„Možnosti kontroly a tyranie sú nekonečné,“ uzavrel.

Cbdc GIF

CBDC: Ultimate Control Tool

CBDC spojené s ID sú ideálnym nástrojom pre autoritárske štáty na utláčanie disidentov a protivládnych aktivistov.

To by bolo veľmi výhodné pre krajiny s diktátorskými režimami ako Čína, Irán, Saudská Arábia, Sýria, Thajsko a Laos. Kde sú často zatýkaní občania za šírenie protivládnych nálad.

Podľa Atlantic Council mnohé z týchto krajín už vyvíjajú alebo pilotujú CBDC.

Okrem toho národná digitálna mena spojená s dokladom totožnosti by tiež zabránila cudzincom používať ju. Občania iných krajín majú v mnohých krajinách problém získať občianske preukazy a prechod na digitalizáciu identifikácie to ešte sťaží.

Svetové fórum na ochranu súkromia má stránku zvýrazňujúcu krajiny s digitálnymi identifikačnými kartami a mnohé z nich (väčšinou v Afrike a Ázii) majú aj biometrické údaje.

CBDC je ďalším nástrojom na palubnej doske veľkej vlády, pretože naša finančná sloboda pomaly klesá. Nie je náhoda, že autoritatívnejšie štáty sveta vedú preteky o ich implementáciu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu