• bitcoinBitcoin$26,583.00

CFTC mení názor: Bitcoin nie je cenný papier, ale Ethereum áno

Americká komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CTFC) nedávno vydala dôležité rozhodnutie týkajúce sa sveta kryptomien.

CTFC je v praxi podobná ako Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Až na to, že sa zaoberá skôr komoditami, t. j. tovarom alebo surovinami, než cennými papiermi. Podľa CTFC Bitcoin (BTC) nie je cenný papier, ale iné kryptomeny ako Ethereum (ETH) áno.

Je Ethereum cenný papier?

Toto je problém, ktorý už nejaký čas znepokojuje priemysel. Sú kryptomeny cenné papiere alebo nie? Je to dôležité, pretože odpoveď na túto otázku určuje, ako a kým bude trh s kryptomenami regulovaný v Spojených štátoch. O tom je žaloba SEC proti Ripple. Komisia si nárokuje jurisdikciu nad trhom, pretože sa domnieva, že väčšina digitálnych aktív sú cenné papiere. Nie všetci však súhlasia.

V súčasnosti CTFC verejne uvádza, že iba kráľa kryptomien, teda Bitcoin, nemožno v žiadnom prípade vnímať ako investičnú zmluvu, ale ako komoditu. Takže reguláciou všetkého, čo súvisí s Bitcoinom, by sa mala zaoberať aj CTFC, nie SEC.

Eth Ether GIF by eToro

Prezident CTFC Rostin Behnam to oznámil včera na podujatí na Princetonskej univerzite. Rostin odvolal svoje predchádzajúce tvrdenia, že Ethereum je komodita. Ešte v októbri komisár CTFC Christy Romero tvrdil, že ETH v žiadnom prípade nie je cenný papier, ale komodita.

 

CTFC vs. SEC

Nejasnosť toho, čo sú kryptomeny z právneho hľadiska, tiež vytvorila niečo ako konflikt medzi SEC a CTFC. Obaja regulátori donedávna požadovali plnú zodpovednosť za reguláciu trhu.

Nedávne vyhlásenia predsedu Behnama však naznačujú, že CTFC možno stratila pôdu pod nohami. Naopak, SEC na čele s predsedom Garym Genslerom mohla získať prevahu.

Bez ohľadu na konečný výsledok debaty je dôležité poznať odpoveď čo najskôr. Nejasnosť zo strany regulačných orgánov a vlády v USA spôsobuje, že trh je neistý.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu