• bitcoinBitcoin$28,703.00

Chobotnica FTX: Luxusné nehnuteľnosti a kupovanie si médií a politikov  

FTX bol pravdepodobne najväčším finančným škandálom v histórii, a aj preto je na mieste otázka, ako sa to mohlo celé udiať priamo pred očami zodpovedných. 
Kde boli médiá, regulátori a politici?

Pepsi Commercial Oops GIF

Ukazuje sa, že chápadlá tohto grandiózneho podvodu siahajú až do najvyšších politických kruhov, k regulátorom a veľkým mediálnym domom. Ukazuje sa totiž, že ukradnuté peniaze tiekli aj na účty politikov a médií.

A pretože média a politici najviac profitovali z FTX, dnes radšej držia jazyk za zubami.

Elon Musk hovorí o uplácaní médií

Avšak sú aj takí, ktorí nemajú problém povedať veci tak, ako sú. Jedným z nich je aj Elon Musk, ktorý si kopol do krypto podvodníka Sama Bankmana Frieda, alebo SBF, keď na Twitteri reagoval na príspevok o tom, ako SBF sponzoroval väčšinu liberálnych médií, a či v tom bude aj naďalej pokračovať.

Podľa Elona Muska sa Sam Bankman-Fried skutočne mohol vyhnúť kolapsu FTX, „ak by bol aspoň tak dobrý v riadení krypto burzy, aký bol v uplácaní médií”.

Elon Musk hovorí o uplácaní médií

Jeho tvrdenie je podporené nedávno zverejnenými informáciami o obrovských nákupoch nehnuteľností, ktoré manažovali rodičia Sama Bankman-Frieda počas posledných dvoch rokov. Napríklad, Reuters poukazuje na akvizíciu na Bahamách za približne 300 miliónov dolárov.

Obvinenie z „podplácania médií“ môže znieť trochu silne, no o konšpirácii najväčších svetových médií na podvode svedčia aj posledné obhajoby bývalého šéfa FTX v New York Times alebo Reuters.

 Napríklad, New York Times po páde FTX urobil s SBF rozhovor, v ktorom sa ani len nezmienil o konflikte záujmov medzi FTX a Alameda, alebo o tom, či SFB nemiešal klientské vklady s osobnými.

Agentúra Reuters o burze, ktorá okradla viac ako milión ľudí, vydala článok pod názvom: „Sam Bankman-Fried urobil finančnému systému láskavosť.”

Elon Musk hovorí o uplácaní médií

Zjavne sa za také rozdané milióny dajú podplatiť aj najväčšie mediálne domy na svete.

Kopol si aj nový šéf FTX, John J Ray III

 Elon Musk nie je prvý, kto ukázal prstom na „hochštaplerského” šéfa FTX.

Pridal sa k nemu aj nový CEO kryptoplatformy, ktorý pred konkurzným súdom v štáte Delaware otvorene vyjadril,  aký je šokovaný zisteniami.

John J Ray III, povedal:

 „Mám viac ako 40 rokov skúseností v oblasti práva a reštrukturalizácie. Nikdy vo svojej kariére som nevidel také zlyhanie postupov vnútornej kontroly spoločnosti a takú úplnú absenciu spoľahlivých finančných informácií (…) Táto situácia je bezprecedentná.”

Šéf CME na SBF: „Si totálny podvodník!”

Šéf CME na SBF: „Si totálny podvodník!”

Avšak je na svete jeden významný CEO, ktorý upozornil na FTX dávno pred jej krachom. Bol to Terry Duffy, šéf CME Group, najväčšej derivátovej burzy na svete. Nebral si servítku pred ústa a SBF povedal priamo do očí: „Vieš čo? Si podvodník! Si totálny podvodník!”    

 Je dôležité si pripomenúť, že Duffy to povedal mesiace pred krachom FTX, v čase, keď sa SBF usiloval o spoluprácu so CME a údajne mal záujem „aplikovať svoj model” do komoditného obchodovania.

 Duffy na to reagoval: „Prečo by som zaviedol model, ktorý neúmerne zvýši riziko v našom systéme? Samozrejme, nezavediem tvoj model.” 

Na záver

Krach FTX

Krach FTX otvoril „pandorinu skrinku”. Už dnes je jasné, že nešlo len o obyčajný pád krypto burzy, hoci druhej najväčšej na krypto trhu.

 SBF bol po Georgovi Sorosovi druhým najväčším sponzorom vládnej Demokratickej strany. Pod dohľadom regulátorov, ako Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), dokázal spreneveriť takmer všetky peniaze klientov a roky nakupovať podiely v krypto firmách a bahamské nehnuteľnosti. Zvláštne je prinajmenšom aj to, že na burze investoval aj Ukrajinský štát. Peniaze, ktoré dostal od USA ako zahraničnú pomoc.

 Niektorí analytici sú dokonca presvedčení, že celá operácia FTX bola naplánovaná dopredu, aby poškodila bitcoin a celý krypto priemysel, a prelievala sponzorské dary Demokratickej strane v USA.

 Skutočnou otázkou bude, ako a či sa celá kauza vyšetrí, alebo sa ju podarí zamiesť pod koberec.

Príkladom, ako hlboko je chobotnica prepletená s americkou vládou, je demokratka Maxine Waters, ktorá získala od SBF najväčšie „sponzorské dary”. Dnes riadi vyšetrovanie FTX burzy v americkom senáte.

Krach FTX

Akokoľvek kauza dopadne, je dôležité mať na pamäti, že väčšina toho, čo sa o nej zverejní v médiách, bude len slabý odvar skutočnosti.

Úplatkár SFB má stále hlboko do vrecka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu