• bitcoinBitcoin$26,586.00

Christine Lagarde chce MiCA II

V júni prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagarde uviedla, že MiCA II, alebo ďalšie európske regulácie trhu s kryptomenami, „by mali regulovať aktivity zahŕňajúce stakovanie a požičiavanie kryptomien“.

Christine Lagarde chce MiCA II

Christine Lagarde opäť označila reguláciu a dohľad nad kryptomenami za „absolútnu nevyhnutnosť“. Podľa jej názoru by sa tento proces – teda regulácia trhu – mal zrýchliť najmä po krachu kryptomenovej burzy FTX.

Počas vypočutia pred Výborom Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci 28. novembra Lagarde uviedla libru token Facebooku ako príklad záväzku ECB, ktorý „pomohol zastaviť niektorých hráčov“ vo vstupe na trh s kryptomenami.

Uviedla však, že situácia s FTX bola skôr o „stabilite a spoľahlivosti burzy. Dodáva, že ECB potrebuje posilniť svoju úlohu regulátora, aby reagovala na rastúci záujem ľudí o digitálne aktíva.

„Prinajmenšom Európa v regulácii je pred ostatnými,“ povedala prezidentka ECB. „Ale ako som už povedala, je to krok správnym smerom. Je potrebné, aby existovala MiCA II, ktorý pokrýva širší rozsah toho, čo má EÚ regulovať a dohliadať, je to veľmi potrebné, dodala.
Zákon o kryptomenových trhoch (MiCA) prechádza právnou a lingvistickou kontrolou. Ekonomický výbor Európskeho parlamentu schválil jeho rámec a predpoklady v októbri – stalo sa tak po trojstranných rokovaniach medzi Radou EÚ, Európskou komisiou a Európskym parlamentom. Mnohí očakávajú, že nová politika EÚ v oblasti kryptomien nadobudne účinnosť od roku 2024.

Lagarde sa odvolala na MiCA II, t. j. potenciálnu dodatočnú legislatívu. V júni uviedla, že rámec „by mal regulovať činnosť pri ukladaní a požičiavaní kryptomien“.

Člen hospodárskeho výboru Európskeho parlamentu Stefan Berger pred časom povedal, že „prípad FTX vysvetľuje nebezpečenstvo úplne neregulovaného trhu s kryptomenami a nelicencovaných búrz s kryptomenami“.

Stále máme veľký počet poskytovateľov služieb kryptoaktív, ktorých koncept je nepochopiteľný. MiCA presne tento problém rieši. S globálnym MiCA by kolaps FTX nenastal,“ dodala.
ECB v súčasnosti tiež pracuje na digitálnom eure.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu