• bitcoinBitcoin$26,572.00

Čína vytvára alternatívu k SWIFTu

Spoločnosť vyvíjajúca čínsku blockchainovú sieť chce vytvoriť systém pre medzinárodné zúčtovanie so stablecoinmi a digitálnymi menami vydávanými štátmi. Existujú plány na vytvorenie platformy na uľahčenie používania týchto dvoch typov digitálnych aktív v zahraničnom obchode.

Postaví Čína nový SWIFT?

Hongkonská spoločnosť Red Date Technology, ktorá stojí za čínskou štátom podporovanou sieťou blockchainových služieb (BSN), spustí nový projekt implementácie stablecoinov a digitálnych mien centrálnej banky (CBDC) pri cezhraničných platbách.

Iniciatíva bola oznámená na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose, uvádza South China Morning Post.

Budúca platforma s názvom Universal Digital Payments Network (UDPN) by mala zabezpečiť interoperabilitu medzi dvoma typmi aktív – stablecoinmi a CBDC.

Cieľom je umožniť spoločnostiam z rôznych krajín „transakcie a zúčtovanie v rôznych regulovaných digitálnych menách,“ vysvetľuje dokument UDPN.

„Rovnako ako sieť SWIFT vytvorila pôvodný spoločný štandard pre zasielanie správ medzi finančnými inštitúciami naprieč rôznymi systémami zúčtovania, UDPN bude slúžiť rovnakému účelu v kontexte ďalšej generácie CBDC a stablecoinov,“ dodal.

SWIFT

Vo vojne so SWIFTom

SWIFT alebo Spoločnosť pre celosvetové medzibankové finančné telekomunikácie je najpopulárnejším systémom medzibankových prevodov na svete. Ide aj o technologickú a finančnú zbraň Západu, ktorý napríklad po napadnutí Ukrajiny Moskvou odrezal ruské banky od siete.

Rusko aj Čína sa už dlho usilujú o väčšiu nezávislosť od SWIFTu. Od roku 2014 ruská vláda vyvíja systém finančných správ a v roku 2015 Peking spustil cezhraničný medzibankový platobný systém.

Okrem toho Čínska ľudová banka vydala digitálny jüan, v súčasnosti najpoužívanejší CBDC.  V Rusku sa vytvára digitálny rubeľ, ktorý tiež môže Moskve pomôcť obísť sankcie.

Red Date oznámila, že mnohé globálne banky sa zúčastnia série testov na overenie jej konceptu. Tieto testy sa uskutočnia od januára do júna tohto roku. Hoci spoločnosť neuviedla žiadne konkrétne mená, na podujatí k novej iniciatíve sa zúčastnili zástupcovia Deutsche Bank, HSBC, Standard Chartered a Bank of East Asia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu