• bitcoinBitcoin$28,342.00

Člen predstavenstva ECB chce zakázať ťažbu kryptomien

Fabio Panetta, člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB), navrhol, aby Európska únia (EÚ) zakázala kryptomenové aktíva, ktorých vydávanie má významný vplyv na životné prostredie.

Zakáže EÚ ťažbu?

Panetta tvrdí, že úrady by sa mali zaoberať environmentálnymi dopadmi ťažby. Dodal, že by mali byť zakázané aj tokeny „zodpovedné za nadmernú ekologickú stopu“.

Pokračoval aj o ďalších hrozbách súvisiacich s trhom s kryptomenami. V jeho očiach je to často hrozba kvôli „neuveriteľne vysokej páke a prepojenosti“ medzi subjektmi v odvetví. Odvolával sa na krach burzy FTX.

„Zlé riadenie spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami znásobilo tieto štrukturálne nedostatky. Nedostatočná transparentnosť a zverejňovanie informácií, nedostatočná ochrana investorov a slabé systémy účtovníctva a riadenia rizík boli odhalené v dôsledku kolapsu FTX. Po tejto udalosti sa trh s kryptomenami môže posunúť z centralizovaných na decentralizované burzy, čo vytvára nové riziká v dôsledku nedostatku centrálneho riadiaceho orgánu,“ vysvetlil.

 

Stojí za zmienku, že jeho výzva na zákaz „nezelených“ kryptomien prichádza po tom, čo Výbor pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu v októbri po rozsiahlych diskusiách schválil zákon o trhoch s kryptomenami (MiCA). Právny rámec má byť teraz definitívne schválený po právnej a lingvistickej kontrole zo strany zákonodarcov EÚ. Mnohí odborníci očakávajú, že nová politika EÚ v oblasti kryptomien nadobudne účinnosť od roku 2024.

Spojenie transakcií s kryptomenami a ťažobných operácií s environmentálnymi problémami je často bodom sporu pre globálnych tvorcov rozhodnutí a fanúšikov bitcoinu. Tí často zdôrazňujú, že ťažba bitcoinov je z veľkej časti založená na obnoviteľnej energii, takže nie je taká škodlivá pre životné prostredie, ako si niektorí politici želajú.

Stojí však za pripomenutie, že štátne orgány v New Yorku jednoznačne smerujú k úplnému zákazu ťažby kryptomien. Napriek tomu starosta New Yorku Eric Adams nedávno povedal, že jeho mesto sa stále zameriava na to, aby sa stalo centrom kryptomien. S týmto cieľom možno podľa jeho názoru spojiť úsilie štátnych orgánov o znižovanie emisií.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu