• bitcoinBitcoin$26,552.00

Čo je bitcoin mining?

Alebo ako sa ťaží bitcoin.

Aj napriek minuloročným výkyvom budúcnosť bitcoinu vyzerá stále sľubne. 

Málokto však  rozumie tomu, ako vlastne bitcoin vzniká. 

Čo znamená ťažiť bitcoin? Ako sa dá zarobiť investíciou do bitcoinovej ťažby?

Poďme sa teda pozrieť na základy ťažby bitcoinov.

  • Blockchainová sieť predstavuje elektronickú účtovnú knihu, ktorá sa neustále zväčšuje, pretože sa do nej každú sekundu pridávajú nové transakcie, uskutočnené  v sieti.
  • Transakcie sú v blockchainovej sieti zoskupené do takzvaných blokov, ktoré sú navzájom prepojené, aby vytvorili blokovú reťaz, teda blockchain.
  • Blockchainové transakcie sú uložené v chronologickom poradí, označené časovými pečiatkami a hashovacími funkciami.
  • Vďaka tomu sú záznamy uložené v blockchainovej sieti trvalé a nemenné.

Existujú tri spôsoby, ktorými môžu bitcoinoví ťažiari získať bitcoiny. 

  • Nákupom bitcoinov na trhu.
  • Získaním bitcoinov výmenou za tovar a služby.
  • Ťažbou nových bitcoinov.

Z týchto troch možností je ťažba bitcoinov tou najdodobrodružnejšou. Ale má to svoj háčik. 

Ťažba bitcoinov môže byť náročná, pretože vyžaduje vysoké náklady na energie. Na to, aby boli transakcie priradené do digitálnej účtovnej knihy blockchainu, je nutný vysoký výpočtový výkon na riešenie zložitých matematických rovníc, potrebných na overenie transakcií.

Čo je ťažba bitcoinov?

Pod ťažbou bitcoinov sa rozumie proces overovania platnosti transakcií, ktoré sa pridávajú do blockchainovej siete pomocou globálnej siete počítačov, na ktorých beží bitcoinový protokol. Proces ťažby je zároveň spôsobom, akým sa vytvárajú nové bitcoiny.

  • Proces ťažby bitcoinov zahŕňa kontrolu nových transakcií na blockchainovej sieti, čo vedie k produkcii nových bitcoinov.
  • Ťažba bitcoinov je proces, ktorým sa bitcoinové transakcie digitálne overujú v blockchainovej sieti a pridávajú sa do účtovnej knihy blockchainu.
  • Vykonáva sa vyriešením zložitých kryptografických hashových hádaniek na overenie blokov transakcií, ktoré sa aktualizujú v decentralizovanej účtovnej knihe blockchainu.

Riešenie týchto hádaniek si vyžaduje silný výpočtový výkon a sofistikované vybavenie. Na oplátku sú ťažiari odmenení bitcoinom, ktorý sa potom uvoľní do obehu. Odtiaľ pochádza názov ťažba bitcoinov.

Zisk bitcoinov a ziskovosť ťažby bitcoinov

Poďme sa pozrieť na rentabilitu ťažby bitcoinov.

To, či a koľko zarobíte, závisí od nákladov na hardvér AISC zariadení, spotreby elektrickej energie a účinnosti ťažobného softvéru. 

Ziskovosť ťažby bitcoinu sa v posledných rokoch v porovnaní s predchádzajúcim obdobím znížila z dôvodu nárastu nákladov na energiu, drahšieho hardvéru, náročnosti ťažby v dôsledku nárastu konkurencie a samozrejme, pri poklese ceny bitcoinu. 

Na záver je dôležité poznamenať, že aj napriek tomu, že cena bitcoinu je volatilná, počet ťažiarov sa celosvetovo stále zvyšuje. Dôkazom toho je aj historické maximum hashovacej miery. 

Taktiež vďaka exodu ťažiarov z Číny sa ťažba bitcoinu stala  viac „zelenou.” Podľa Bitcoin Mining Council viac ako 59 percent ťažby v minulom roku pochádzalo z obnoviteľných zdrojov energie. 

V konečnom dôsledku by však bitcoin bez ťažiarov nemohol existovať. Sú vždy v prvej línii na obranu  bitcoinu a bohužiaľ, ako to v prvej línii zvyčajne býva, nesú na svojich bremenách aj najväčšie riziko. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu