• bitcoinBitcoin$27,140.00

Spoločnosť Coinbase dostala oznámenie od SEC. Burza oznamuje, že je pripravená podať žalobu na komisiu

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) pokračuje v snahe potlačiť odvetvie kryptomien. V nadväznosti na sériu žalôb, ktoré boli podané proti spoločnostiam ako Ripple, Paxos, Kraken a Terraform Labs, zaslal regulačný orgán burze Coinbase „Wells Notice“. Tá však už dávno ohlásila „boj“ s regulačnými orgánmi, okrem iného aj s kolkovaním v USA.

SEC poslala varovanie spoločnosti Coinbase

Kryptoburza Coinbase pod vedením Briana Armstronga 22. marca na svojom blogu oznámila, že dostala oznámenie od americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC). Dokument, označovaný ako „Wells Notice“, znamená oznámenie o začatí donucovacích opatrení zo strany regulačného orgánu. Nikde sa však priamo neuvádza, čo presne sa stane predmetom vyšetrovania z produktov ponúkaných burzou, ale môžeme hádať. Ako sa píše vo vyhlásení spoločnosti, SEC môže chcieť hľadať nelegálny predaj cenných papierov v rámci programov Coinbase Earn, služby Coinbase Prime alebo jednoducho uvedenie údajov o kryptomenách.

Pripomeňme, že predseda komisie – Gary Gensler – pred časom vyhlásil, že „všetky kryptomeny okrem bitcoinu sú cenné papiere“. Či by o tom mal rozhodnúť on a jeho ľudia, alebo možno súd, je, samozrejme, iná otázka. Na základe toho regulátor začiatkom februára udelil burze Kraken pokutu 30 miliónov dolárov za jej program stakingu a prinútil ju stiahnuť ho zo svojej platformy.

Spoločnosť Coinbase dlhodobo trvá na tom, že nemá v úmysle upustiť od svojich služieb stakingu kryptomien v USA. S cieľom ochrániť sa pred možným zásahom komisie burza nedávno zmenila pravidlá týkajúce sa programu, ktorý ponúka svojim zákazníkom. Spoločnosť dostala predvolanie od komisie len dva dni po tom, ako SEC zaslala špeciálnu petíciu, v ktorej predložila sériu argumentov, že jej program stakingu nesúvisí s obchodovaním s cennými papiermi.

Prípad je komplikovaný v tom, že spoločnosť údajne požiadala regulačný orgán, aby identifikoval konkrétne produkty, ktoré podľa SEC Coinbase ponúka ako cenné papiere. Zo strany regulačného orgánu však údajne neprišla žiadna odpoveď.

„Požiadali sme SEC, aby konkrétne identifikovali aktíva na našich platformách, ktoré podľa nich môžu byť cennými papiermi, a oni to odmietli. Oznámenie spoločnosti Wells prichádza aj po tom, čo spoločnosť Coinbase predložila komisii SEC v priebehu niekoľkých mesiacov viacero návrhov na registráciu, na ktoré komisia SEC nakoniec odmietla reagovať,“ oznámil Paul Grewal, hlavný právny zástupca spoločnosti Coinbase.

Gary Gensler opakovane vyzval aktérov v oblasti kryptomien k spolupráci s regulačným orgánom, hoci by to nevyzeralo ako dialóg založený na vzájomnom počúvaní a hľadaní dohody, v ktorej by sa zohľadnili záujmy oboch strán. Preto Grewal tlmočil, že spoločnosť nemá v úmysle „prísť a hovoriť“ s Genslerovými ľuďmi. Spomenul, že právny tím spoločnosti Coinbase medzitým hovoril so zástupcami SEC približne 30-krát a bezvýsledne.

„V žiadnom bode tohto vyšetrovania nám SEC neposkytla jedinú konkrétnu obavu týkajúcu sa jediného aktíva na našej platforme. Objavenie sa oznámenia spoločnosti Wells teraz je prinajmenšom nezvyčajné,“ uvádza sa v ňom.

Brian Armstrong sa vyjadruje k postupu SEC

Generálny riaditeľ burzy – Brian Armstrong – sa k oznámeniu, ktoré zaslala komisia, vyjadril kriticky. Bol v pokušení prirovnať túto inštitúciu k… športovým rozhodcom. Konkrétne uviedol príklad pickleballu, hry, ktorá v poslednom čase získava v Spojených štátoch na popularite. Uviedol, že členovia komisie SEC sú ako rozhodcovia, ktorí nie sú schopní určiť pravidlá „novej hry“. Potom dosť ironicky vysvetlil, odkiaľ pochádza jeho prirovnanie:

„Predstavte si, že na ihrisku máte futbalových rozhodcov, ale v skutočnosti hráme pickleball. Rozhodcovia sa nevedia dohodnúť na pravidlách tejto novej hry a jeden z nich sa rozhodne zmeniť rozhodnutie prijaté v apríli 2021.“

Armstrongova zmienka o „rozhodnutí, ktoré bolo prijaté v apríli 2021“, je odkazom na schválenie žiadosti spoločnosti Coinbase o vstup na burzu zo strany SEC. Generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase vysvetlil, že v podaní jeho spoločnosti bol „jasne vysvetlený“ proces kótovania aktív a „obsahovalo 57 odkazov na staking“.

Ak sa ďalej vrátime k hlavnému právnikovi spoločnosti Coinbase, Paulovi Grewalovi, aj on v tweete tlmočil, že komisia doteraz v skutočnosti nestanovila žiadne jasné pravidlá pre kryptomenové aktíva. Dodal, že „snahy o spoluprácu s komisiou SEC sa stretávajú s mlčaním zo strany regulačného orgánu alebo s opatreniami na presadzovanie práva“.

Spoločnosť Coinbase je pripravená bojovať proti SEC

Všetko nasvedčuje tomu, že „Wells Notice“, ktoré dostala od SEC, len motivovalo spoločnosť Coinbase, aby sa obrátila na súd proti regulačným orgánom. Vedenie burzy dúfa, že súdny proces povedie k zavedeniu jasných a transparentných predpisov pre kryptomeny.

„Sme hrdí na to, že sa v takýchto chvíľach môžeme postaviť na obranu našich zákazníkov a celého odvetvia. Ak sa posunieme vpred, súdny proces poskytne otvorené a verejné fórum pred nestranným orgánom, kde budeme môcť všetkým vysvetliť, že SEC jednoducho nebola spravodlivá, rozumná alebo dokonca nepreukázala seriózny zámer, pokiaľ ide o angažovanie sa v oblasti digitálnych aktív,“ ubezpečuje Armstrong.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu