• bitcoinBitcoin$28,435.00

Craig Wright zničil pevný disk so Satoshiho kľúčmi

Austrálsky počítačový vedec Craig Wright už roky tvrdí, že je mýtickou postavou, ktorá vytvorila Bitcoin. Podľa kryptomenovej komunity to však vôbec nie je pravda. Dôveryhodnosť muža bola opäť zasiahnutá ďalším súdnym procesom.

Wright sa prvýkrát preslávil v roku 2015. Vtedy ho niekoľko paralelných mediálnych vyšetrovaní považovalo za Satoshiho Nakamota. Iné štúdie však tvrdili, že dôkazy sú nedostatočné. Nasledujúci rok sa Wright vyhlásil za samozvaného zakladateľa Bitcoinu.

Po nespočetných neúspešných pokusoch sa už nesnaží dokázať, že je Satoshi pomocou kryptografie. Namiesto toho Wright tvrdí, že zničil jediný dôkaz. Mal „rozdrviť pevný disk“ obsahujúci „rezy kľúčov“ potrebné na prístup k súkromným kľúčom Satoshiho Nakamota. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na nórskom súde, takže je neuveriteľne ťažké dokázať jeho tvrdenie „kryptograficky“.

Austrálsky počítačový vedec doteraz nebol schopný obhájiť svoje tvrdenie a aktuálne stále čelí nórskemu súdu. V rovnakom čase je Wright zapojený do právneho sporu s používateľom na soc. sieti Twitter – Hodlonaut. Ide o jeho tweety, v ktorých označil Wrighta za podvodníka.

Keď Hodlonautov právnik, Ørjan Haukaas, pristúpil k otázke, či úmyselne zničil pevný disk, Wright odpovedal:

Nechcel som podporovať argumenty, že kľúče sú potrebné. Áno, dalo by sa povedať, že je to risk, ale myslím si, že je to tá najdôležitejšia vec, akú som kedy v živote urobil.

Podpisovanie súkromných kľúčov nie je niečo, čo Wright zamýšľa urobiť, aby dokázal svoje tvrdenie. Podľa svojho vyjadrenia na súde chce namiesto toho skúsiť „tradičnú cestu“ a plánuje využiť samozvané „akademické úspechy“, históriu kariéry, patenty a vzťahy so „100 ľuďmi“ vrátane amerického vývojára softvéru Gavina Andresena, ktorý tiež pôsobil ako hlavný vedec a hlavný vývojár v Bitcoin Foundation.

Andresen je jednou z prvých známych postáv, ktorá si dopisovala so Satoshi Nakamotom prostredníctvom e-mailu. Roky po vyhlásení, že plne veril, že Wright bol Nakamoto, Andresen spochybnil tieto tvrdenia na ich „súkromnom dôkaznom stretnutí“ v Londýne.

Predtým vysvetlil, že zo stretnutia odišiel presvedčený, že Wright bol ten istý Nakamoto, ktorý vytvoril Bitcoin. Neskôr však svoje predchádzajúce tvrdenia spochybnil.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu