• bitcoinBitcoin$27,167.00

Ďalší štát v USA je proti CBDC

V USA pokračuje diskusia o potenciálnej emisii digitálneho dolára. Táto otázka sa už stala politickou. Niektorí politici totiž poukazujú na nebezpečenstvo CBDC. Teraz chce ďalší štát – Severná Karolína – oficiálne zakázať používanie digitálnych mien štátov na svojom území.

Diskusia v USA

Hoci sa USA dlho zdržiavali vydávania CBDC, v poslednom čase došlo k určitému zintenzívneniu tejto otázky. Tiež bol ukončený projekt Hamilton, ktorý skúmal myšlienku digitálneho dolára. K polemike sa pridala aj služba FedNow, ktorá umožňuje jednotlivcom a podnikom posielať a prijímať okamžité platby. Problémom je, že niektorí to považovali – nie nevyhnutne oprávnene – za predohru k otázke CBDC.

Myšlienky CBDC otvorene napadol Robert F. Kennedy mladší, ktorý sa uchádza o nomináciu Demokratickej strany v prezidentských voľbách. Na rovnakej strane konfliktu stojí republikánsky guvernér Floridy Ron DeSantis alebo Tulsi Gabbardová, tiež politička z tábora demokratov. Na druhej strane kongresmani Tom Emmer a Ted Cruz žiadajú zákaz emisií CBDC v celých USA.

CBDC

Severná Karolína je proti

Teraz sa ukázalo, že proti CBDC sú aj orgány Severnej Karolíny. V hlasovaní, ktoré sa konalo 3. mája, 118 členov Snemovne reprezentantov tohto štátu hlasovalo za zákaz prijímania digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) štátnymi subjektmi a za účasť miestnej pobočky Federálneho rezervného systému na testovaní elektronických dolárov. Žiadny politik nebol proti a iba dvaja sa zdržali hlasovania. O návrhu zákona musí ešte hlasovať senát štátu a potom ho podpísať guvernér. S takouto väčšinou v snemovni je to však pravdepodobne formalita.

Konajú štátne orgány správne? Táto otázka je zložitá. CBDC so sebou prináša riziká – zvýšený dohľad a kontrolu občanov. Digitálny dolár by mohol dať vláde bezprecedentnú moc nad spotrebiteľmi v histórii. Ak by niektorí z nich boli obzvlášť nedisciplinovaní, ich prostriedky na účte CBDC by mohli byť rýchlo zmrazené.

Na druhej strane však digitálny dolár môže byť potrebný pre medzinárodný obchod. O to viac, že krajiny nepriateľské voči USA už otvorene naznačujú, že chcú obmedziť hospodársky vplyv americkej meny, napríklad vydaním vlastných digitálnych mien. Elity vo Washingtone čelia značnej dileme. Je možné, že optimálnym riešením by bolo vytvorenie CBDC, ale len na cezhraničné účely, a nie na domáce použitie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu