• bitcoinBitcoin$27,165.00

„Digitálne euro sa bude používať na kontrolu“ – na verejnosť sa dostala nahrávka rozhovoru medzi Christine Lagarde, prezidentkou ECB

Jedným z argumentov odporcov zavedenia CBDC je riziko, že digitálne meny centrálnych bánk sa budú používať na kontrolu občanov na celom svete. V USA sa už zišla početná skupina politikov, ktorí v tejto súvislosti bijú na poplach a pokúšajú sa zablokovať zavedenie takýchto aktív na maloobchodný trh. Môžeme v Európe očakávať vlnu protestov úradníkov proti digitálnemu euru? Myslíme si, že áno, keďže prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde nedávno priznala, že digitálne euro je určené na kontrolu občanov.

Christine Lagarde je obeťou vtipu a prešľapu počas rozhovoru

Na internete už nejaký čas koluje video, na ktorom si internetoví používatelia robia žarty z prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagarde. Podarilo sa im oklamať političku, aby si myslela, že sa zúčastňuje na rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Nahrávka pochádza zo 17. marca, ale až minulý týždeň na ňu upozornila kryptomenová komunita prostredníctvom profilu Watcher Guru na Twitteri.

Z nahrávky sa dozvedáme, že Lagarde sa domnieva, že Európa by sa nemala spoliehať na „meny nepriateľských krajín“ a na meny emitované „súkromnými korporátnymi subjektmi, ako sú Facebook alebo Google“. V tejto súvislosti vyjadrila svoje pevné presvedčenie, že Európska únia „musí pokročiť“ v otázke zavedenia digitálneho eura.

Muž, ktorý sa vydával za Zelenského, v jednom momente ich rozhovor nasmeroval na protesty Európanov v súvislosti so zavedením digitálnej meny. Spomenul obavy, že sa stane nástrojom kontroly a dohľadu. A tu prezidentka ECB „zhltla návnadu“ a priznala, že „určite bude existovať dodatočná kontrola, aj keď obmedzená“.

„Zaujímalo by nás, či by pre veľmi malé sumy, okolo 300, 400 eur, mohol existovať mechanizmus, v ktorom by nebola žiadna kontrola. To by však mohlo byť nebezpečné,povedala Lagardeová.

Ako vysvetlila, väčšina transakcií, ktoré sa týkajú podpory terorizmu a prania špinavých peňazí, sú prevody malých súm v rozmedzí 300 – 400 eur.

CBDC

Komunita kryptomien reaguje

Jej vyjadrenia sa chvíľu stretávali s veľkou nevôľou zo strany členov komunity kryptomien. S osobitným „odsúdením“ sa stretli slová týkajúce sa kontroly občanov EÚ a ich platieb.

Niektorí členovia komunity digitálnych aktív však poukázali na zaujímavý aspekt. Naznačilo sa totiž, že s tým, ako vlády smerujú k postupnému zrušeniu hotovosti a zavedeniu digitálnych mien centrálnych bánk, ľudia začnú utekať k decentralizovaným aktívam, ako je bitcoin.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu