• bitcoinBitcoin$27,219.00

Dominancia Bitcoinu na trhu kryptomien klesá vďaka vzostupu Etherea

Tento týždeň rozhodne patrí ekosystému ethereum. Po úspešnom hard forku Shapell kurz etherea prekonal dôležitú hranicu 2 000 USD. To sa následne začalo premietať do poklesu dominancie bitcoinu v sektore kryptomien.

Ethereum upevňuje svoju pozíciu na trhu kryptomien

Ethereum pokračuje v raste ceny nad dôležitú hranicu 2 000 USD. V čase písania tohto článku sa cena jedného ETH pohybuje na úrovni 2096 USD. To predstavuje 6 % nárast za 24 hodín a 14 % skok v hodnote aktíva za týždeň. Druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie si v porovnaní s minulým mesiacom pripísala už 27 % hodnoty.

Bitcoin sa na druhej strane už niekoľko dní pohybuje okolo úrovne 30 000 USD, čo zjavne znamená aj prelomenie ďalšej dôležitej cenovej úrovne pre jeho cenu. BTC sa v súčasnosti obchoduje na úrovni 30 311 USD. V priebehu dňa najstaršia digitálna minca poskočila len o 2 %, avšak za posledných sedem dní sa jej hodnota zvýšila o 10,45 %. V porovnaní s minulým mesiacom bitcoin získal 24,64 %.

Dôležité však je aj to, ako sa formuje dominancia oboch kryptomien na trhu. Podľa analytického webu btctools.io sa podiel ETH zvýšil o 19,8 %. Od začiatku roka 2023 sa dominancia tohto aktíva zvýšila o 7,6 %. Za to sa vláda bitcoinu začína pomaly rozplývať. Z údajov zo stránky btctools.io vyplýva, že dominancia BTC na trhu klesla na 47,7 %, pričom podiel etherea poskočil.

12. apríla bol podiel bitcoinu na úrovni 48,8 % po tom, ako sa kryptomene podarilo znovu dosiahnuť úroveň 30 000 USD. To znamenalo najvyšší pokrok z hľadiska dominancie na trhu od júla 2021. Vtedy si kráľ digitálnych mincí držal dominanciu 50 %. Z údajov spoločnosti TradingView vyplýva, že dominancia bitcoinu od začiatku roka zostáva na úrovni 13,6 %.

Dominancia bitcoinu na trhu kryptomien od konca roka 2022.
Zdroj: TradingView

Význam altcoinov klesá

Súperenie medzi BTC a ETH na trhu si vybralo svoju daň aj na altcoinoch. Väčšine alternatívnych mincí sa počas nedávneho rastu cien darilo oveľa horšie. Kombinovaný podiel bitcoinu a etherea v sektore kryptomien dosahuje až 68 %. Približne 10 % trhu patrí stablecoinom. Za ním nasleduje zvyšných 10 800 tokenov, ktoré sú kótované na CoinGecko, čo predstavuje len 22 %.

Dominancia na trhu sa vypočítava na základe trhovej kapitalizácie aktíva v porovnaní s celkovou trhovou kapitalizáciou kryptomien. Tá v súčasnosti dosahuje 1,33 bilióna USD, čo predstavuje najvyššiu kótovanú úroveň za posledných 11 mesiacov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu