• bitcoinBitcoin$26,600.00

Elon Musk a Mark Zuckerberg bojujú o dominanciu v sociálnych médiách

Elon Musk a Mark Zuckerberg sú pripravení na bezprecedentný súboj o dominanciu v sociálnych médiách. Dve zdanlivo odlišné cesty sa zbližujú v komplexnom predstavení, ktoré všetkých zanechá v stave pobaveného úžasu.

Toto nečakané súperenie sa zrodilo v súvislosti s prístupom Elona Muska a Marka Zuckerberga k decentralizácii sociálnych médií. Teraz však nabrala surrealistický spád a vyústila do potenciálneho fyzického stretu.

Decentralizovaná alternatíva k Twitteru

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ Meta, odhalil nového konkurenta sociálnych médií s názvom „Projekt 92“. Bol predstavený ako životaschopná alternatíva k Twitteru.

Platforma čerpá svoju architektúru z Instagramu a ActivityPub. Ponúka alternatívnu víziu sociálnych médií, ktorú Zuckerberg opisuje ako „zdravú“ a dôveryhodnú platformu, ktorá kladie tvorcov na prvé miesto.

„Naša odpoveď na Twitter“ – takto ju počas prezentácie spoločnosti Meta opísal Chris Cox, CPO spoločnosti Meta. Ide o priamy útok na Elona Muska, ktorý prevzal Twitter. Tu sa súperenie zintenzívňuje a prechádza do surreálnej roviny.

Elon Musk a Mark Zuckerberg bujujú o dominanciu
Zdroj: The Verge

Decentralizované platformy sociálnych médií sú vychvaľované ako potenciálne riešenie problémov, ktoré trápia tradičné, centralizované platformy. Tieto problémy siahajú od vlastníctva údajov, cenzúry a nedostatočnej transparentnosti.

Integrácia Instagramu s decentralizovaným protokolom sociálnych médií ActivityPub by teoreticky mohla používateľom umožniť presunúť svoje účty a sledovateľov na iné kompatibilné platformy. Ako taký ponúka úroveň slobody, ktorá sa v typických uzavretých prostrediach sociálnych médií nevyskytuje.

Tento strategický krok Zuckerberga prichádza v čase, keď Elon Musk vymenoval nového generálneho riaditeľa Twitteru. Musk je síce hlasným zástancom decentralizácie a technológie blockchain, ale jeho prístup sa zdá byť viac konfrontačný. Spochybňuje status quo a vyvoláva diskusiu o cenzúre a slobode prejavu.

Zdá sa, že obaja technologickí lídri sú odhodlaní pretvárať prostredie sociálnych médií, ale ich prístupy sa výrazne líšia. Zatiaľ čo Zuckerberg buduje novú platformu, aby reagoval na prebiehajúcu kritiku, Musk využíva svoj vplyv na presadzovanie zmien v rámci existujúcej platformy.

Meta

Elon Musk verzus Mark Zuckerberg: zápas v klietke?

To, čo sa začalo ako boj o dominanciu v sociálnych médiách, sa zmenilo na možný fyzický zápas v klietke medzi týmito dvoma technologickými miliardármi.

Po Muskovej vtipnej reakcii na Twitteri na odhalenie „Projektu 92“ sa vtipný návrh na bitku od používateľa Twitteru stal šokujúco reálnym. Musk aj Zuckerberg s touto myšlienkou zrejme súhlasili.

Hoci sa bitka môže zdať absurdná, hlbšia analýza ukazuje, že ide o viac než len o súboj mozgov. Je to aj skúška sily. Zuckerberg trénuje brazílske jiu-jitsu a nedávno vyhral turnaj v Silicon Valley.

Na druhej strane Musk, ktorý žartoval o stratégii, ktorú nazýva „Mrož“, môže do súboja vniesť nepredvídateľný prvok.

Akoby táto rivalita už nebola zaujímavá, Zuckerbergov vstup do decentralizovaných sociálnych médií pridáva ďalšiu vrstvu zložitosti. Hoci nová aplikácia nesie značku Meta, jej integrácia s ActivityPub naznačuje priklonenie sa k étosu založenému na blockchaine. Ten v poslednom čase získava na popularite.

Digitálny súboj sa zmenil na takmer surrealistickú, doslova bitku, ktorá prináša diskusiu o budúcnosti sociálnych médií. Súboj, o ktorom sa pôvodne predpokladalo, že sa bude odohrávať v zasadacích miestnostiach a kódovacích táboroch, možno čoskoro dostane prsteň, rukavice a rozhodcu.

Social media na svete
Zdroj: Statista

V konečnom dôsledku sa skutočný boj neuskutoční v klietke, ale v odvetví sociálnych médií. Práve tu pokračuje boj za decentralizáciu, transparentnosť a posilnenie postavenia používateľov. Výsledok tejto súťaže by mohol zmeniť spôsob, akým svet komunikuje, vyjadruje sa a spája v digitálnom veku.

Zatiaľ čo Elon Musk a Mark Zuckerberg zatvárajú dvere klietky, otvárajú sa nové dvere pre novú éru sociálnych médií. Stane sa Project 92 od Meta šampiónom decentralizovaných sociálnych médií? Alebo sa ukáže, že Muskov prístup k obnove Twitteru je víťazný?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu