Elon Musk začal veliť Twitteru masívnym prepúšťaním. Nikto mu však nezostal nič dlžný a práve sme dostali informáciu o prijatí hromadnej žaloby na nového prezidenta spoločnosti.
Elon Musk vs. zamestnanci Twitteru
Ozveny prevzatia platformy sociálnych médií generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla pokračujú. Po prepustení bývalého šéfa Twitteru Paraga Agrawala, finančného riaditeľa Neda Segala a právneho šéfa Vijayu Gaddeho v prvý deň, Musk pokračuje v čistkách zamestnancov spoločnosti. Tento týždeň oznámil masívne prepúšťanie, ktoré povedie k zníženiu počtu zamestnancov o 7 500.
This WARN law applies to all California employers of 75+ employees, which obviously includes Twitter with its thousands of employees.
Purpose of the law is to give laid off employees time to figure out how to handle this disruption.
And Elon completely ignores it.
— Lisa Bloom (@LisaBloom) November 4, 2022
Podľa agentúry Bloomberg zamestnanci Twitteru podali hromadnú žalobu na Muska na federálnom súde v San Franciscu. Reakcia zamestnancov sa konkrétne týka federálneho zákona o prispôsobení a rekvalifikácii pracovníkov, ktorý zakazuje veľkým korporáciám vykonávať hromadné prepúšťanie bez predchádzajúceho upozornenia zamestnancov aspoň 60 dní vopred.
Prípad prostredníctvom Twitteru okomentovala populárna právnička špecializujúca sa na občianske právo – Lisa Bloom. Tvrdí, že Musk koná úplne v rozpore so zákonom, ktorý sa vzťahuje na všetkých kalifornských zamestnávateľov s viac ako 75 zamestnancami.
Ďalšia právnička, ktorá 3. novembra podala hromadnú žalobu, Shannon Liss-Riordan, uviedla, že všetci zamestnanci Twitteru by si mali byť vedomí svojich práv. Podľa jej názoru „by sa nemali vzdávať svojich práv a využiť to, že majú možnosť domáhať sa ich súdnou cestou,“ poznamenala.
Liss-Riordan sa už predtým vysporiadala s Muskom v právnom spore proti nemu. Právnička v júni tohto roku podala podobnú žalobu na Teslu, jeho spoločnosť vyrábajúcu elektromobily. Súviselo to s podobnými tvrdeniami zamestnancov, keď sa Musk rozhodol znížiť stav o približne 10 % zamestnancov spoločnosti. Spoločnosť napokon vyhrala arbitrážny proces za zatvorenými dverami namiesto na otvorenom súde. Samotný Musk potom tento súdny spor označil za „triviálny“.
„Zdá sa, že sa opakuje rovnaký vzorec ako v Tesle,“ komentuje Liss-Riordan.
Zníženie počtu zamestnancov je len jednou z mnohých zmien, ktoré nastali na Twitteri po nástupe Muska. Tento týždeň spoločnosť oznámila zavedenie plateného overovania účtu. Podľa medializovaných informácií si Twitter začne účtovať poplatky za overenie Twitteru od 7. novembra.