• bitcoinBitcoin$27,167.00

Európska centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby

Európska centrálna banka (ECB) zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čím spomalila tempo ich zvyšovania. Keďže však inflácia v eurozóne zostáva vysoká, v budúcnosti možno ešte očakávať ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. ECB chce – podobne ako Fed – dosiahnuť, aby inflácia klesla smerom k jej inflačnému cieľu na úrovni 2 %. Prezidentka ECB Christine Lagarde pritom uviedla, že úrokové sadzby v súčasnosti nie sú „dostatočne reštriktívne“.

ECB zmierňuje tempo zvyšovania úrokových sadzieb v eurozóne

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) vo štvrtok rozhodla o zvýšení troch kľúčových úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. Menová autorita však naznačila, že budúce zvyšovanie sadzieb je stále možné. V komuniké dodala, že hlavnou úlohou zostáva boj proti inflácii.

Úrokové sadzby ECB boli zvýšené do rozpätia 3,25 až 4,00 %. Zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov je najmenšie od začiatku cyklu zvyšovania úrokových sadzieb, ktorý sa začal v júli 2022.

ECB zároveň zdôraznila, že cieľom budúcich rozhodnutí Rady bude zabezpečiť „včasný návrat inflácie k strednodobému cieľu na úrovni 2 %“. Uviedla tiež, že „dostatočne reštriktívne“ úrovne sa budú udržiavať „tak dlho, ako to bude potrebné“.

inflácia

Neberieme si žiadnu pauzu!

Je možné, že spomalenie zvyšovania sadzieb v eurozóne nasleduje po rozhodnutí amerického Federálneho rezervného systému. Fed v stredu rozhodol o zvýšení základnej úrokovej sadzby len o 25 bázických bodov. Analytici interpretujú ustanovenia, ktoré sa nachádzajú v oznámení rezervného systému, ako náznak, že by mohlo ísť o posledné zo série zvyšovaní.

Prezidentka ECB Christine Lagarde zároveň dala jasne najavo, že európske úrokové sadzby ešte nie sú „dostatočne prísne“ na to, aby sa inflácia natrvalo znížila. V prejave na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov vo Frankfurte povedala:

„Nezastavíme sa, to je jasné.“

Zároveň zdôraznila, že ECB „nie je závislá od Fedu“. Odmietla pritom názor, že ak USA zastavia zvyšovanie sadzieb, musí to isté urobiť aj menový regulátor eurozóny. Upozornila tiež na „významné riziko rastu inflácie“ v Európskej únii.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu