• bitcoinBitcoin$28,439.00

Európska únia zakazuje cezhraničné transakcie s kryptomenami z Ruska

Ako sme sa dočítali vo vyhlásení zverejnenom 6. októbra, regulačné orgány v Európskej únii zaviedli zákaz cezhraničných transakcií s kryptomenami. Zahŕňa všetky digitálne peňaženky, akciové účty a služby úschovy z Ruska.

Európski regulátori proti Rusku

Európska únia 6. októbra oznámila zavedenie ďalšieho balíka sankcií namierených proti Rusku. Súvisí to samozrejme s dlhotrvajúcim a neustále eskalujúcim konfliktom na Ukrajine.

Novoohlásený zákon zakazuje všetky cezhraničné platby kryptomenami medzi Rusmi a Európskou úniou. Ako si môžete prečítať vo zverejnenom dokumente, nové sankcie sa týkajú „všetkých digitálnych peňaženiek, účtov a služieb ukladania kryptomien, bez ohľadu na výšku“. Ide o ďalší úder proti Rusku v reakcii na jeho anexiu ukrajinského územia. Predtým platné sankcie zaviedli limit platieb kryptomenami z ruských peňaženiek do EÚ vo výške 10-tisíc. eur (približne 9 900 dolárov).

Následné nariadenia sú pokusmi orgánov EÚ „pokračovať v zbavovaní vojensko-priemyselného komplexu Kremľa kľúčových komponentov a technológií“.

Rusko uznáva kryptomeny pre cezhraničný obchod

Rozhodnutie orgánov Európskej únie prichádza krátko po tom, ako ruskí predstavitelia schválili používanie kryptomien na cezhraničné platby. V pripravovaných nariadeniach, ktoré takéto transakcie schvaľujú, zákonodarcovia podrobne popísali spôsoby získavania a využívania digitálnych aktív. Rozhodnutie bolo schválené v súlade s dohodou centrálnej banky Ruska. Tá sa týkala legalizácie kryptomien ako prostriedku na cezhraničné platby pár týždňov pred 5. septembrom.

Rusko sa s ohľadom na udržanie vzťahov s Čínou snaží využiť svoj CBDC, ktorý je momentálne v pilotnej fáze, na vyrovnanie transakcií. V roku 2020 krajina vedená Vladimirom Putinom prijala zákon zakazujúci platby prostredníctvom digitálnych aktív.

V súčasnosti sa právna situácia kryptomien v Rusku zmenila v dôsledku nedávneho sprísnenia sankcií zo strany EÚ. Okrem toho Spojené štáty uvalili na Rusko ďalšie blokády. 15. septembra ministerstvo financií USA pridalo 22 Rusov a dva subjekty so sídlom v tejto krajine na svoj vlastný zoznam sankcií v dôsledku polovojenských aktivít.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu