• bitcoinBitcoin$27,222.00

Európsky parlament hlasoval o MiCA

Markets in Crypto Assets (MiCA), regulačný balík Európskej únie pre trh s kryptomenami, má nadobudnúť plnú účinnosť v roku 2025. Európsky parlament schválil návrh právneho predpisu drvivou väčšinou hlasov.

Prísne regulácie sú veľmi potrebné

Európsky parlament hlasoval o MiCA. Za bolo 517 poslancov, zatiaľ čo proti bolo len 38. Poslanci hlasovali aj za samostatný zákon, podľa ktorého musia subjekty na trhu s digitálnymi aktívami identifikovať svojich zákazníkov takmer pri každom prevode ich finančných prostriedkov. Má sa tým zabrániť praniu špinavých peňazí. Bude sa to týkať prevodov vyšších ako 1 000 EUR (približne 1 100 USD). Nevzťahuje sa na transakcie, ku ktorým dochádza medzi jednotlivcami.

Mairead McGuinnessová, európska komisárka pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy, ocenila právne predpisy MiCA a označila ich za „prvú komplexnú reguláciu kryptomien na svete“. Uviedla, že takéto normy sú potrebné vzhľadom na početné problémy, ktoré postihli toto odvetvie v minulom roku.

„Zavádzame záruky, ktoré zabránia spoločnostiam pôsobiacim na trhu EÚ, aby sa dopúšťali niektorých praktík, ktoré v minulosti viedli ku krachu niektorých prevádzkovateľov kryptomien. Ako sme videli v posledných mesiacoch, prísne pravidlá a dohľad sú veľmi potrebné, keďže sme boli svedkami krachu projektov ako FTX, Terra Luna, Celsius a Voyager,“ povedala.

Ako sme už spomenuli, pravidlá nadobudnú účinnosť od januára 2025.

Po zavedení MiCA bude EÚ vyžadovať, aby sa každá spoločnosť ponúkajúca služby súvisiace s kryptomenami zaregistrovala v niektorom z členských štátov spoločenstva. To umožní takémuto subjektu prístup na všetky trhy EÚ. Európsky orgán pre bankovníctvo a Európsky orgán pre cenné papiere a trhy budú zodpovedné za kontrolu platforiem pre kryptomeny vrátane požiadavky, aby mali zavedené vhodné postupy riadenia rizík.

Jednotný regulačný rámec v celej EÚ pravdepodobne zatraktívni spoločenstvo pre spoločnosti zaoberajúce sa digitálnymi aktívami a vytvorí tlak na ostatné jurisdikcie, aby ho nasledovali.

Európsky parlament

CZ chváli MiCA

Mnohí ľudia z odvetvia v posledných mesiacoch hovorili, že zavedenie dohľadu nad sektorom kryptomien je nevyhnutnosťou. V nedávnom tweete Changpeng Zhao – generálny riaditeľ spoločnosti Binance, známejšej ako CZ – pochválil súčasný nový krok EÚ a argumentoval, že poskytuje väčšiu ochranu spotrebiteľov a podporuje inovácie.

Európsky parlament hlasoval o MiCA.

„Znamená to, že jeden z najväčších trhov na svete zavádza právne predpisy prispôsobené potrebám kryptomien s cieľom chrániť používateľov a podporovať inovácie,“ napísal na sociálnych sieťach.

„Na malých detailoch bude záležať, ale celkovo si myslíme, že ide o pragmatické riešenie….,“ dodal.

Generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase Brian Armstrong zasa nedávno vyzval americké orgány, aby trh s kryptomenami regulovali. Inak podľa neho Američania uvidia odliv inovatívnych spoločností, ktoré sa presunú do Ázie alebo Európy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu