Federálny rezervný systém sa vrátil ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu (QE). V priebehu niekoľkých dní napumpoval do finančného systému približne 300 mld. dolárov.
Fed a 300 mld. dolárov
Pred našimi očami sa začala nová banková kríza. V marci vyhlásili bankrot banky Silicon Valley Bank a Signature Bank. V reakcii na to americká centrálna banka zapla tlačiareň.
Vo štvrtok večer sme sa dozvedeli nové štatistické údaje o súvahe Fedu. Ukázalo sa, že za sedem dní sa aktíva centrálnej banky rozšírili o 297 miliárd dolárov. V praxi to „vymazáva“ až polovicu zníženia bilancie, ku ktorému došlo za rok. To najlepšie odráža rýchlosť, akou sa vraciame ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu.
Prečo taká nervózna reakcia? Ako sme už spomenuli, ide o záchranu bánk. Z uvedenej sumy komerčné banky požičali 140,5 mld. USD, 142 mld. naopak pripadlo klientom skrachovaných bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank. Banky si tiež požičali 11,9 miliardy USD za dlhopisy. To sa uskutočňuje v rámci minulý týždeň vytvoreného programu termínovaného financovania bánk, ktorý bude podľa očakávaní potrebný v prípade, že začnú krachovať ďalšie banky.
Všetky uvedené skutočnosti vyvolávajú asociácie s predchádzajúcou veľkou finančnou krízou. Aj vtedy sa rozhodlo, že problém bude „vytlačený“. Ak si však niekto myslí, že kríza je teraz menšia, nech sa pozrie na sumy. Vtedy banky požičali len 112 miliárd USD.
Katastrofa Jerome Powella
To však nie je všetko. Keďže Fed tak rýchlo a radikálne zmenil svoju menovú politiku, je veľmi pravdepodobné, že teraz prestane zvyšovať úrokové sadzby. Niektorí stále navrhujú „imidžové“ zvýšenie o 25 bázických bodov. Potom však môže centrálna banka dokonca… začať sadzby znižovať.
Čo to všetko znamená pre trh s kryptomenami? To, čo už vidíme na grafoch – nárast ocenenia popredných digitálnych aktív. Zdražieť môžu aj akcie a ako vždy v kríze aj zlato a striebro.
Printing has begun. Now just let it grow. #Bitcoin is going to the moon! Please, enjoy the ride. #Ethereum Please also remember that volatility works both ways, but outcome should be clearly visible by now. Rising interest rates had to affect the need for liquidity – that has… https://t.co/aIZlZSsrkA pic.twitter.com/G38haGBSdt
— Kamil Gancarz ₿ (@kamilgancarz) March 17, 2023
Uvedené poteší investorov. Môže to však znepokojovať aj bežných spotrebiteľov. Príliš rýchly prechod od zvyšovania úrokových sadzieb k ich znižovaniu výrazne zvyšuje riziko rastu inflácie. Scenár, pred ktorým mnohí varovali – zopakovanie 70. rokov – sa pomaly realizuje.