• bitcoinBitcoin$27,171.00

Fed zvýšil úrokové sadzby. Pravdepodobne naposledy

Fed včera zvýšil úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Oznámenie úradov naznačuje, že možno išlo o posledné zvýšenie v cykle najagresívnejšieho sprísňovania menovej politiky od 80. rokov minulého storočia.

Ukončil Fed svoj cyklus zvyšovania sadzieb?

Úrokové sadzby v USA sa dnes pohybujú v rozpätí od 5 do 5,25 %. To je najviac od roku 2007. O rozsahu cyklu nech svedčí skutočnosť, že začiatkom minulého roka boli sadzby na nule. Kľúčová otázka však znie: je to koniec zvyšovania sadzieb?

Federálny výbor pre voľný trh na ňu priamo neodpovedá. Verejnosti iba oznámil, že „výbor bude pozorne sledovať prichádzajúce informácie a posudzovať ich dôsledky pre menovú politiku“. Za zmienku však stojí formulácia z predchádzajúcej komunikácie, že Fed „predpokladá, že ďalšie sprísnenie politiky môže byť vhodné“. Spomenulo sa tiež „budúce zvyšovanie“. Tieto slová sa v novom komuniké nenachádzajú. Podľa odborníkov ide o oznámenie zmeny menovej politiky USA a prechodu na kvantitatívne uvoľňovanie.

Dozvedeli sme sa tiež, že hlasovanie výboru bolo jednomyseľné. Samotný Jerome Powell, ktorý stojí na čele Fedu, počas tlačovej konferencie povedal, že hospodárska situácia v USA je stabilná. Okrem iného poukázal na bankový sektor, čo však ostro kontrastuje napríklad s nedávnym kolapsom First Republic Bank. Povedal, že sa stáva možným scenár, podľa ktorého by USA mohli zažiť miernu recesiu. Dodal pritom, že „prípad vyhnutia sa recesii je pravdepodobnejší ako recesia“. Poukázal tiež na pokles počtu otvorených pracovných miest, ktorý nie je sprevádzaný nárastom nezamestnanosti. Netajil sa tým, že úrady sa budú naďalej usilovať o zníženie inflácie na 2 %. Tá v marci dosiahla až 5 %.

Úrokové sadzby

Bitcoin zdražuje

Bitcoin na všetky uvedené skutočnosti reagoval pozitívne. Opäť prekonal hranicu 29 000 USD a 1 BTC teraz stojí 29 171 USD, čo na dennej báze znamená skok v cene o 2,5 %. Pred týždňom bol kurz na podobnom strope ako teraz.

Na druhej strane ethereum teraz zdraželo na 1 901 USD, čo tiež znamená 2 percentný skok v cene na dennej báze.

Nálada je na úrovniach, ktoré naznačujú chamtivosť investorov:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu