• bitcoinBitcoin$26,566.00

FTX získal späť viac ako 5 miliárd dolárov, uviedol právnik spoločnosti

Podľa právnika zastupujúceho FTX, kryptomenová burza údajne získala späť 5 miliárd dolárov v rôznych aktívach. Spoločnosť tak našla „stratené“ prostriedky klientov platformy na obchodovanie s digitálnymi aktívami. Dodnes však nie je známe, koľko FTX skutočne dlhuje svojim veriteľom.

FTX našla časť chýbajúcich prostriedkov

Tímu neúspešnej burzy FTX sa podarilo nájsť viac ako 5 miliárd dolárov v rôznych aktívach. Táto suma však nezahŕňala 425 miliónov dolárov v kryptomenách, ktoré zabavila Bahamská komisia pre cenné papiere a burzu. Informáciu poskytol konkurzný právnik zastupujúci FTX počas stredajšieho súdneho pojednávania.

„Našli sme viac ako 5 miliárd dolárov v hotovosti, kryptomenách a likvidných cenných papieroch,“ povedal advokát Adam Landis.

Oznámenie výrazne zvyšuje počet pohľadávok, ktoré má FTX, po tom, čo nové vedenie burzy 20. decembra 2022 oznámilo, že úspešne vystopovalo viac ako 1 miliardu dolárov. Stojí za zmienku, že celá suma, ktorú FTX dlhuje svojim veriteľom, stále nie je určená. V bankrotových prihláškach bývalí manažéri spoločnosti, potom so Samom Bankman-Friedom na palube, zaškrtli políčko označujúce sumu medzi 1 miliardou USD a 10 miliardami USD.

Ako mizli financie

Pripomeňme, že zakladateľ a bývalý generálny riaditeľ kryptomenovej burzy FTX – Sam Bankman-Fried – poveril Garyho Wanga, jedného z vtedajších riaditeľov spoločnosti, aby napísal špeciálny kód do systému platformy, ktorý otvoril „zadné vrátka“ pre inú spoločnosť Sama Bankman-Frieda, teda Alameda Research.

Išlo o „tiché požičanie“ finančných prostriedkov od klientov FTX bez ich vedomia alebo súhlasu. Právnik Adam Landis pred súdom tiež povedal, že Bankman-Fried vytvoril úverovú linku z akciového trhu pre Alamedu v hodnote 65 miliárd dolárov.

„Vieme, čo urobila Alameda s peniazmi. Kupovala lietadlá, domy, organizovala večierky, politické dary. Poskytovala osobné pôžičky svojim zakladateľom. Sponzorovaná FTX Arena v Miami, tím Formuly 1, League of Legends, Coachella a mnoho ďalších spoločností, udalostí a osobností,“ povedal Landis.

Advokát pripomenul, že takýmto konaním došlo k „hodnotovému nedostatku“, pre ktorý oba subjekty nedokázali vyplatiť svojich klientov a veriteľov.

Výška manka zatiaľ nie je jasná. Bude to závisieť od veľkosti skupiny tých čo si nárokujú svoje prostriedky a našich nápravných opatrení. S každým ďalším týždňom sa však približujeme k dokončeniu prác potrebných na odhadnutie súm vymožených pre plán reorganizácie

-hovorí právnik.

Nedávno sme tiež písali, že FTX minula 40 miliónov dolárov na jedlo, letenky a hotely len za 9 mesiacov. Viac si o tom môžete prečítať tu.

WojakFans meme crypto nft flag GIF

Koľko dlhuje FTX veriteľom?

Nová finančná riaditeľka FTX Mary Cilia v decembri uviedla, že spoločnosť pravdepodobne odhadne úplný deficit do apríla 2023. Sudca John Dorsey z konkurzného súdu v Delaware však firme toľko času nedal a nariadil, aby sa prípad uzavrel najneskôr do 15. marca.

Počas súdu Landis tiež spomenul nedávno oznámenú dohodu o partnerstve FTX s Bahamskou komisiou pre cenné papiere a burzu. Právnik na súde uviedol, že ide o „dôležitý prvý krok smerom k zosúladeniu stimulov a maximalizácii spoločného vymáhania.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu