Tento týždeň mal byť v Európe uvedený chatbot od spoločnosti Google, ktorý je momentálne dostupný len v USA a Spojenom kráľovstve. Ukázalo sa však, že spustenie bolo odložené… na bližšie nešpecifikovaný dátum.
Táto správa je prekvapujúca vzhľadom na to, že Bard AI má byť odpoveďou na umelú inteligenciu od OpenAI, konkrétne ChatGPT. V súčasnosti je márne hľadať oficiálne dôvody odloženia spustenia umelej inteligencie od spoločnosti Google. Tento záhadný odklad môže byť spôsobený prácou na zákone o umelej inteligencii.
Kedy bude Bard AI dostupná v Európe?
Spoločnosť Google neuviedla, kedy sa spustenie Bard AI presúva. Dá sa preto predpokladať, že umelá inteligencia od Googlu nebude Európanom k dispozícii ešte niekoľko týždňov a mesiacov. Rozhodnutie technologického giganta je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené hlasovaním o zákone o umelej inteligencii v Európskom parlamente. Ide o prvý súbor právnych rámcov na svete na riadenie rizík spojených s umelou inteligenciou.
Podľa zákona o umelej inteligencii musia systémy umelej inteligencie spĺňať hodnoty Európskej únie týkajúce sa ochrany súkromia a nediskriminácie. Dôležité je, že v zákone o umelej inteligencii sa tiež jasne uvádza, že právny rámec má zabezpečiť úplný a nespochybniteľný ľudský dohľad nad algoritmami.
Všetko teda nasvedčuje tomu, že spoločnosť Google čakala, kým Európska komisia ukončí svoju prácu a Európsky parlament prijme zákon o umelej inteligencii. To, že spoločnosť Google zatiaľ AI neuviedla na trh, môže byť spôsobené aj obavami írskeho regulačného orgánu o ochranu osobných údajov. Komisia pre ochranu údajov (DPC) nedostala úplné údaje o vplyve Bardovej umelej inteligencie na ochranu údajov. Tieto informácie priniesli portály Techcrunch aj Politico.
Falcon, alebo Amazon vstupuje do hry
Absencia generatívnej AI od spoločnosti Google je určite v prospech OpenAI, keďže Európania používajú ChatGPT od konca roku 2022. Na obzore sa však začal objavovať chatbot od Amazonu, ktorý zrejme tiež plánuje vstúpiť do hry so svojím LLM. Falcon bol vyvinutý v Technologickom inovačnom inštitúte v Abú Zabí, kde bol vycvičený na webovej službe Amazon (AWS).
Falcon má impozantných 40 miliárd parametrov a bol vycvičený na 1 bilióne tzv. tokenov. Zaujímavosťou je, že podľa rebríčka Hugging Face Open LLM bol Falcon vyhodnotený ako najlepší verejne dostupný LLM. Svojim používateľom umožní ako chatbot odpovedať na otázky, prekladať texty medzi rôznymi jazykmi a identifikovať obrázky.