• bitcoinBitcoin$28,365.00

Hash bitcoinovej siete s novým ATH

Hash rate bitcoinovej siete dosiahol nový ATH 278 Ehash/s. Prečo je to také dôležité?

Nový ATH bitcoinu

V čase, keď sa cena bitcoinu zastavila pod 20 000 $, hash siete láme nové rekordy. Aktuálne je nad 250 Ehash/s. To znamená skok o viac ako 7 % za 24 hodín.

To, čo sa teraz deje, je v súlade so septembrovými predpoveďami Arcane Research, že hash by mohol do konca roka 2022 dosiahnuť 245 EH/s. Ako vidíte, tempo rastu sa ukázalo byť ešte vyššie. Je možné, že hash do konca tohto roka prelomí dôležitú psychologickú bariéru 300 EH/s.

ťažba btc

Prečo je to také dôležité?

Prečo sa oplatí sledovať hash rate? Hash rate na vyššej úrovni znamená väčší výpočtový výkon siete, a teda aj jej väčšiu bezpečnosť. Nové ATH je veľmi dobrá a pozitívna informácia – najmä na pozadí toho, čo sa v poslednom čase deje vo svete kryptomien.

Hash rastie, pretože mineri BTC generujú stále viac výpočtového výkonu, čo následne sťažuje útoky kyberzločincov. Inými slovami, ako hash rastie, je čoraz ťažšie zasahovať do daného blockchainu. Tým sa eliminuje riziko napríklad problému dvojitej útraty, teda situácie, keď niekto môže zaplatiť dvakrát tým istým bitcoinom.

Čo sa stane, ak hash siete Bitcoin (alebo akejkoľvek inej digitálnej meny Proof-of-Work) klesne? Môže to vystaviť sieť kyberzločincom. Náklady na vykonanie 51% útoku (prevzatie siete) budú jednoducho nižšie. Navyše nižší hash faktor spôsobuje, že kryptomeny sú menej decentralizované, čo pre investorov predstavuje značné riziko. S cieľom chrániť svojich používateľov pred stratou finančných prostriedkov môžu burzy napríklad zastaviť obchodovanie s danou kryptomenou a úplne ju stiahnuť zo svojej platformy.

Rovnako ako u väčšiny kryptomien PoW sa predpokladá, že vyšší bitcoinový hash je lepší pre celkovú bezpečnosť a stabilitu blockchainu.

Ovplyvňuje hash cenu? Svojím spôsobom áno, keďže posilňuje základy bitcoinu. Je však ťažké nájsť absolútnu koreláciu medzi hash rate a cenou BTC. Dnes stojí 1 bitcoin približne 19 500 dolárov. To je menej ako ATH z bubliny z roku 2017. Výkon siete je na rekordnej úrovni, pretože to vyplýva z toho, že sieť BTC je udržiavaná čoraz výkonnejšími ťažobnými zariadeniami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu