• bitcoinBitcoin$27,171.00

Hillary Clintonová varuje pred zánikom dolára ako svetovej meny

Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová varovala, že nesplácanie dlhových záväzkov jej krajiny by mohlo viesť k celosvetovému finančnému kolapsu.

Hillary Clintonová píše o platobnej neschopnosti USA

Hillary Clintonová, bývalá prvá dáma a ministerka zahraničných vecí USA v rokoch 2009 až 2013, v článku uverejnenom v denníku New York Times varovala pred katastrofálnymi dôsledkami, ktoré by mohlo mať neplnenie dlhových záväzkov zo strany USA. Poukázala tiež na riziko straty štatútu dolára ako svetovej rezervnej meny. V pozadí medzitým v Kongrese prebieha diskusia o zvýšení limitu dlhu veľmoci. Republikáni s ním nechcú súhlasiť.

„Debata o dlhovom strope nie je o schvaľovaní nových výdavkov. Ide o to, aby Kongres splatil dlhy, ktoré už vznikli,“ opísala Clintonová.

Podľa nej „vzhľadom na ústrednú úlohu Spojených štátov – a dolára – v medzinárodnej ekonomike by neschopnosť splácať naše dlhy mohla vyvolať celosvetový finančný kolaps“. K tomu poznamenala, že „konkurencia medzi demokraciami a autokraciami sa zintenzívnila“. Naznačila, že problémy USA sú v prospech Číny a Ruska.

Dominancia dolára

Bývalá ministerka zahraničných vecí vysvetlila, že dolár zohráva kľúčovú úlohu v medzinárodných transakciách spotrebiteľov, spoločností a vlád na celom svete. Tieto subjekty investujú do amerických štátnych dlhopisov a spoliehajú sa na americké banky, „pretože dôverujú USA, že splácajú svoje dlhy, presadzujú právny štát a zaručujú stabilitu“.

dolár

„Nie je prekvapením, že pán Si Ťin-pching, čínsky prezident a pán Vladimir Putin chcú zničiť dominanciu dolára a zrušiť sankcie USA,“ dodala.

Podľa jej názoru, ak bude diskusia o zvýšení limitu dlhu v Kongrese pokračovať bez konkrétnych rozhodnutí, výzvy na „zosadenie dolára z trónu svetovej rezervnej meny budú oveľa hlasnejšie – a to nielen v Pekingu a Moskve“. K Rusku a Číne sa pridajú ďalšie krajiny.

Tá posledná je zjavná už teraz. Čoraz viac krajín zintenzívňuje svoje úsilie o odklon od používania amerických dolárov pri obchodných vyrovnaniach. Skupina krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) dokonca pracuje na novej mene, ktorá zníži ich závislosť od USD.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu