• bitcoinBitcoin$28,315.00

História halvingu naznačuje, že BTC môže byť blízko dna

Bitcoinové trhy sú cyklické a historicky sa vždy spájali s halvingom. Ak sa história bude opakovať, tento cyklus BTC by mohol čoskoro skončiť, alebo to už urobil.

Existuje množstvo indikátorov on-chain, ktoré naznačujú, že Bitcoin už dosiahol alebo je blízko dna tohto cyklu. Vplyv halvingu však zostáva veľmi dôležitý, pretože historicky určoval rytmus predchádzajúcich cyklov.

Halving bitcoinu je automaticky naprogramovaný a vedie k zníženiu blokovej odmeny na polovicu každé štyri roky. Najbližšie je naplánovaný na máj 2024, kedy odmena za blok klesne na 3, 125 BTC.

Analytici poznamenali, že v predchádzajúcich cykloch mal Bitcoin tendenciu klesnúť na dno 517-547 dní pred ďalším halvingom. Podľa bitcoinového halvingového počítadla sa tak stane už za 495 dní. To znamená, že trhy môžu byť veľmi blízko konca cyklu, ak sa príbeh bude opakovať.

 

RSI na najnižšej úrovni v kontexte halvingu bitcoinu

Ostatné technické indikátory tiež dávajú signály o spodnej časti cyklu. Napríklad Relative Strength Index (RSI) pre BTC je dnes najslabší v histórii. To si všimol známy tvorca modelu stock-to-flow „PlanB“.

RSI je indikátor hybnosti, ktorý meria rýchlosť a rozsah nedávnych zmien cien aktív. Okrem toho sa používa na posúdenie nadhodnotených alebo podhodnotených podmienok na trhoch, ktoré sú v súčasnosti mimoriadne slabé.

 

Kryptomenový analytik Miles Deutscher poznamenal, že spodný knôt bitcoinu na 10 000 dolárov by nebol taký zlý. Podľa jeho názoru by to bola vynikajúca obchodná príležitosť:

„Je to v skutočnosti predĺžený, nudný trh kraba, na ktorom pomaly krvácajú altcoiny proti BTC a objem vysychá. Takto vyzerá skutočná bolesť.“

Trhy sú od pádu FTX začiatkom novembra v bočnom trende. Ukazovatele naznačujú, že konsolidácia bude pokračovať aj v roku 2023.

Pozitívom je, že zo strany retailových investorov a dlhodobých držiteľov je stále veľká dôvera. Celková ponuka držaná HODLermi je podľa hlavného analytika spoločnosti Glassnode na historickom maxime.

 

Perspektívy ceny BTC

Bitcoin stagnuje od týždňa, kedy sa obchodoval tesne pod 17 000 $. Za posledných 24 hodín nedošlo k prakticky žiadnemu pohybu.

Kurz BTC sa ešte nevrátil na minimum cyklu z 22. novembra okolo 15 700 USD, no nie je od neho ďaleko. V súčasnosti je bitcoin 75,6 % pod svojím historickým maximom z novembra 2021.

Tiež predchádzajúce medvedie cykly klesli o viac ako 80%, takže pred nami môže byť ešte určitá bolesť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu