• bitcoinBitcoin$26,567.00

HODL vs. Trading – aký je najlepší spôsob, ako zarobiť na kryptomenách?

Investovanie do kryptomien je najpozoruhodnejšia forma zárobku v 21. storočí. Nové finančné príležitosti, ktoré poskytujú decentralizované aktíva, sú skutočným zážitkom pre ľudí, ktorí sa neboja rizika a sú ostrieľanými obchodníkmi, ale aj pre tých, ktorých v minulosti odradila zložitosť tradičných kapitálových a finančných trhov. Bez ohľadu na ich pôvod sa investori do kryptomien vždy delili na dva základné typy: hodlerov a obchodníkov.

HODL vs. Trading

Hodleri – investori sú tí, ktorí pasívne držia svoje kryptomeny vo svojich peňaženkách a čakajú na zvýšenie ich hodnoty. Samotný výraz „hodl“ je zábavnou variáciou slova „hold“, vychádza z populárnej frázy „Hold On for Dear Life“.

Táto fráza veľmi dobre odráža podstatu celej stratégie. Hodleri majú zastrešujúci cieľ udržať svoje mince v peňaženke bez ohľadu na krátkodobé pohyby cien. V prípade veľkých projektov v oblasti kryptomien, akými sú BTC a ETH, mohla táto stratégia priniesť v posledných rokoch obrovské výhody. Hoci sa hodl často odporúča novým investorom ako počiatočná stratégia, vie byť aj neistá:

  • Hodleri často nemajú dobre definované stratégie odchodu, kryptomeny si nechávajú na neurčito, čím môžu premeškať najlepšie momenty na odchod z investície. Skutočnou skúškou nervov investorov sú aj hlboké a rýchle korekcie kryptomien (ktoré môžu dosiahnuť až 80 %). Niekedy nevydržia pády a predávajú kryptomenu so stratou.
  • Boom na trhu s kryptomenami znamená, že investori si vyberajú na hodl kryptomeny, ktoré si to nezaslúžia. Nakupovanie drobných altcoinov okolo ich ATH v nádeji, že ich hodnota sa v ďalšom cykle výrazne zvýši, je dosť naivná „stratégia“, ktorá mnohých v histórii strhla.

Je teda obchodovanie dobrou alternatívou, ako sa vyhnúť rizikám hodlingu? Nie nevyhnutne. Väčšina ľudí jednoducho nie sú veľmi dobrí obchodníci. Navýšenie kapitálu v dôsledku zmien cien je hra pre ľudí, ktorí sa dokážu plynulo pohybovať v meandroch trhu s kryptomenami. Aj po dôkladnej príprave však obchodníci často zabúdajú na zodpovedné stratégie, ktoré zohľadňujú riadenie rizík.

Čo by mali mať mladí obchodníci na pamäti, nie je očakávať neobmedzené zisky z každého pohybu. Okrem toho sa im oplatí pôsobiť v prostredí nástrojov a platforiem, ktorým dobre rozumejú. Je to preto, že pokročilé obchodné platformy môžu byť pre nováčikov príliš zložité.

Čo robiť?

Žiadna jednotlivá stratégia nie je dokonalým riešením. Aby ste ako hodler úspešne zarábali, musíte vedieť správne čítať makrotrendy a realizovať zisky. Obchodníci musia správne riadiť svoje riziká.

Okrem spomínaného ponúka trh aj ďalšie možnosti zarábania na kryptomenách, napríklad prostredníctvom stakingu. Kryptomenové zmenárne umožňujú pasívne zarábanie na kryptomenách, ktoré držíme v peňaženke.

Čo si potom vybrať? Trading? Hodl? Neexistuje jednoznačná odpoveď. Každá zo stratégií je užitočná pre rozvoj kapitálu. Najdôležitejšie je podporiť každé riešenie ďalšími možnosťami kľúčom k úspechu je diverzifikácia našej stratégie.

Ale…

Dlhodobý hodling BTC nás pripravuje na budúcnosť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu