• bitcoinBitcoin$26,678.00

Hongkong vytvára základ pre maloobchodné CBDC

Čínska osobitná administratívna oblasť Hongkong začne klásť základy digitálnej meny pre verejné použitie CBDC. Oznámenie hongkonského menového úradu (HKMA) prichádza po ročnej štúdii výhod. Mestský región je najnovším z dlhého zoznamu jurisdikcií, ktoré zvažujú zavedenie CBDC.

Podľa novej správy HKMA Hongkong zvažuje zavedenie vlastnej digitálnej meny centrálnej banky na retailové použitie. Po informačnej kampani dospel HKMA k záveru, že je „potrebné aspoň pripraviť pôdu pre možné budúce zavedenie“ maloobchodnej CBDC. Navrhovaná digitálna mena bude známa ako e-HKD.

Maloobchodný verzus veľkoobchodný CBDC

CBDC je digitálna forma fiat meny krajiny, ktorú vydáva a reguluje centrálna banka. Maloobchodné CBDC sú však digitálne meny, ktoré vydávajú centrálne banky širokej verejnosti na uľahčenie každodenných transakcií. Na druhej strane, veľkoobchodné meny centrálnych bánk sú určené finančným inštitúciám a bankám. Ich cieľom je zefektívniť medzibankové transakcie a procesy vyrovnania a znížiť náklady vo finančnom systéme.

HKMA skúma digitálne meny od roku 2017. Orgán sa spočiatku zameral na veľkoobchodné CBDC pre platby vo vysokých hodnotách a cezhraničné transakcie. V roku 2021 HKMA začal skúmať možnosť vydávania retailových CBDC a inicioval projekt Aurum na preskúmanie technického návrhu.

V apríli 2022 HKMA zverejnil diskusný dokument o politike s názvom „e-HKD: Politika a perspektíva dizajnu“, v ktorom sa snažila získať názory na zavedenie e-HKD (retailových CBDC). Podľa poslednej správy dostal HKMA 75 odpovedí od zainteresovaných strán, ktoré boli vo všeobecnosti pozitívne.

Respondenti však zdôrazňovali potrebu holistického dizajnu, ochrany súkromia používateľov, kybernetickej bezpečnosti, interoperability a inkluzívneho ekosystému.

CBDC

Digitálne meny centrálnych bánk sú kontroverzné

Minulý týždeň bolo oznámené, že Veľká zátoková oblasť v južnej Číne – ktorá zahŕňa Hongkong, Guangdong a Macao – môže zaviesť vlastné programovateľné digitálne meny s cieľom zlepšiť obchodovanie medzi jednotlivými jurisdikciami. Programovateľná CBDC označuje digitálnu menu centrálnej banky, ktorá obsahuje funkcie inteligentných zmlúv. Emitenti môžu kontrolovať a obmedzovať ich používanie, čo ich robí kontroverznými.

Kontroverzné sú však aj bežné digitálne meny centrálnych bánk. Existujú obavy, že ich používanie povedie k obmedzeniu finančnej slobody a zvýšeniu dohľadu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu