• bitcoinBitcoin$28,435.00

India spúšťa po Číne ďalšie CBDC 

Ešte pred troma rokmi boli digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) považované za konšpiračnú teóriu. 

Dnes sa na ne pripravuje viac ako 70 krajín na svete, pričom niektoré už spustili ich testovanie, resp. ich zavádzajú do života.

Predskokanom bola medzibanková rupia

Minulý týždeň India, ako druhá krajina po Číne, spúšťa svoju vlastnú CBDC, ktorú nazýva e-rupia.

V minulosti som varoval, že CBDC budú najväčším porušením ľudských práv v histórii. Či už to bude cez stratu súkromia, konfiškáciu peňazí, alebo zavedením sociálnych kreditov, ktoré poznáme z Číny. Možnosti na porušovanie a obmedzovanie práv sú nekonečné.

Dnes sa však detailnejšie pozrime na to, čo presne zaviedol Indický štát.

Predskokanom bola medzibanková rupia

Začiatkom novembra spustila centrálna banka Indie (RBI) predaj digitálnych rupií pre finančné inštitúcie.

Mena pod názvom CBDC-W je určená pre sekundárny trh vládnych cenných papierov. Pre inštitúcie tak umožnila rýchlejšie vysporiadanie transakcií na finančných trhoch za výrazne nižšie poplatky.

Po oznámení ale centrálna banka uviedla, že ďalšia forma CBDC bude spustená 1. decembra.

Teraz zavádzajú komerčnú rupiu

Uplynulý týždeň RBI oznámila spustenie digitálenej rupie, špeciálne určenej pre občanov. Digitálna mena s názvom CBDC-R je určená najmä pre maloobchodných predajcov.

Hrithik Roshan Bollywood GIF

CBDC-R je indickým štátom uznaná ako elektronická verzia súčasnej fiat meny v obehu. Centrálna banka spúšťa prvú fázu pilotného projektu maloobchodného CBDC v štyroch mestách: v Bangalúre, Mumbaji, Bhubanesware a samozrejme v Dillí.

State Bank of India, ICICI Bank, Yes Bank a IDFC First Bank, sú prvé štyri indické banky zodpovedné za emisiu týchto digitálnych tokenov, ktoré môžu byť použité na platby v reálnom čase.

Podľa RBI sa pilotný projekt e-rupií neskôr rozšíri do niekoľkých ďalších miest, ako Gangtok, Hyderabad, Ahmedabad, Guwahati, Indore, Patna, Kochi, Lucknow a Shimla.

Centrálna banka dodala, že pilotný projekt by mohol mať postupne väčší dosah. Zámerom je zahrnúť do projektu celú Indiu.

Ako bude fungovať nové indické CBDC?

Ako náhrada národnej meny bude maloobchodná e-rupia ponúkaná v rovnakých nominálnych hodnotách a minciach, ako súčasná. Rovnako, ako fiat menu, ju budú distribuovať banky.

Podľa RBI je „CBDC zákonným platidlom vydaným centrálnou bankou v digitálnej forme“. Indický úrad vysvetľuje, že je to „to isté ako fiat mena“ a že „iná je len jej forma“.

Digitálny token umožní robiť transakcie medzi osobami alebo medzi obchodníkmi.

Maloobchodnú e-rupiu možno uchovávať v digitálnej peňaženke spravovanej príslušnými bankami.

Prečo je pre nás dôležité sledovať vývoj CBDC v Indii?

Tu je jeden dôvod, prečo je to pre nás v eurozóne dôležité sledovať.

Málokto vie, že nový britský premiér, Rishi Sunak, je zaťom indického miliardára N. R. Narayana Murthyho, zakladateľa spoločnosti technologického gigantu, Infosys.

Prečo je pre nás dôležité sledovať vývoj CBDC v Indii?

Táto spoločnosť mala spomedzi iných vládnych projektov na starosti aj zavedenie digitálneho pasu na spôsob európskych covid pasov po celej Indii. Infosys je v súčasnosti aj za projektom e-rupie.

Nie je tajomstvom, že Rishi Sunak je veľkým priaznivcom CBDC. V minulosti sa verejne niekoľkokrát pozitívne vyjadril za zavedenie CBDC vo Veľkej Británii.

Uk GIF by Storyful

Nebude preto prekvapením, keď zo svojej pozície premiéra bude vyvíjať tlak na čo najrýchlejšie zavedenie CBDC v Británii, a neskôr aj po celom európskom kontinente. A najlepšie prostredníctvom firmy svojho svokra.

CBDC pole je stále neorané a ako sa hovorí, absolútna moc korumpuje absolútne.

India s Čínou sú len začiatkom novej CBDC totality.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu