Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat dosiahla inflácia v eurozóne v auguste rekordných 9,1 %. Ide o najvyššiu úroveň v histórii. Index bol vyšší, ako ekonómovia predpokladali, a väčšinu rastu poháňali rastúce ceny energií v Európe.

Inflácia v Európe naďalej rastie
Európa dnes trpí najvyššou mierou inflácie v eurozóne za takmer 50 rokov a každý občan menovej únie vidí pri nakupovaní v obchodoch veľmi vysoké ceny tovarov a služieb. Štatistiky ukazujú, že infláciu vo veľkej miere poháňajú rastúce ceny energií. Medziročne vzrástli o 38,3 %. Ceny potravín v tomto období vzrástli o 10,6 %. Navyše za priemyselný tovar zaplatíme o 5 % viac ako pred rokom.
Čo je horšie, pokiaľ ide o ceny energií, vyzerá to tak, že energetická kríza sa môže zhoršiť v dôsledku ukrajinsko-ruskej vojny a všeobecného geopolitického napätia.
Eurozone #inflation hits record: Consumer prices surged 9.1% YoY in August outpacing est. of 9%. Core inflation jumped 4.3%, a fresh ATH as well. Above all, the rise in core inflation is also putting the #ECB under pressure. pic.twitter.com/DI9ruavNUT
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) August 31, 2022
Okrem toho od dnešného dňa do 2. septembra 2022 prechádza plynovod Nord Stream 1 „údržbou“. To vyvoláva obavy, že Rusko môže chcieť opäť obmedziť presuny plynu do Európy. Už v júni znížila toky o 40 % a v júli o ďalších 20 %. Okrem toho ruský plynárenský gigant Gazprom v utorok oznámil, že pozastaví dodávky plynu francúzskej priemyselnej energetickej skupine Engie. Niektorí majú podozrenie, že Európa môže potrebovať energetickú pomoc z iných regiónov.
Čo radia odborníci?
Ekonómovia sa domnievajú, že Európska centrálna banka (ECB) musí zvýšiť referenčnú úrokovú sadzbu, ako to nedávno urobil Federálny rezervný systém. Výkonná rada ECB sa k tejto otázke zíde 8. septembra. Potom môže – ako hovoria médiá – zvýšiť referenčnú sadzbu o 75 bázických bodov (bp).
V rozhovore pre The Street, hlavný ekonóm ING Bert Colijn vyjadril názor, že „špecifické európske problémy stále zvyšujú infláciu – kríza dodávok plynu a suchá sa teraz pridávajú k pretrvávajúcim tlakom ponuky na infláciu.“
Keďže ekonomika prudko spomaľuje – a možno sa už v tomto bode zmenšuje – je otázkou, do akej miery musí ECB pribrzdiť.
– dodal ekonóm ING