• bitcoinBitcoin$27,815.00

Inflácia v USA klesá

Inflácia CPI v USA v októbri klesla z 8,2 %. na 7,7 percenta na medziročnej báze. Dôležité je, že tento výsledok je oveľa lepší, než očakávali analytici. Nedá sa vylúčiť, že ide o prelom, ktorý prinúti Fed zmeniť svoju menovú politiku.

Inflácia klesá

Včerajšie údaje o inflácii z USA prekvapili. Mesačný nárast cien v októbri dosiahol 0,4 %, pričom v medziročnom vyjadrení poklesol z 8,2 % až na 7,7 percenta

Najväčší vplyv na infláciu v októbri mali skokové nárasty cien prenájmov, palív a potravín. Klesali však náklady na lekársku starostlivosť, ceny ojazdených áut, oblečenia a leteniek.

Pripomeňme, že začiatkom novembra Fed opäť zvýšil úrokové sadzby – o 0,75 percenta. Potom šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell znovu potvrdil, že všetko bolo zamerané na boj proti inflácii, ale ako vtedy tiež veril, „je ešte dlhá cesta k jej potlačeniu“.

Inflácia bola tiež jednou z hlavných tém počas nedávnej kampane v Kongrese. O zdražovaní nedávno hovoril aj americký prezident Joe Biden. Vo svojom stredajšom prejave povedal, že „problémom je inflácia“, ale povedal, že USA „sa na tom lepšie ako väčšina rozvinutých krajín“.

David Blaine Inflation GIF by Public.com

Vplyv na trh s kryptomenami

Najnovšie údaje o inflácii v USA boli investormi na trhu s kryptomenami dobre prijaté. Zatiaľ čo v tom čase došlo k výpredaju kvôli problémom s FTX, ceny digitálnych aktív sa na chvíľu odrazili.

Je možné, že ak bude inflácia v USA naďalej klesať (napríklad dva mesiace po sebe), Fed ukončí politiku zvyšovania úrokových sadzieb. Skôr či neskôr sa dokonca musí vrátiť k dotlači, pretože na tom je založený súčasný finančný systém. Táto zmena povedie k nárastu akciových trhov, zlata alebo len kryptomien.

V súčasnosti stojí 1 BTC 17 250 dolárov. To je o 16 % menej ako pred 7 dňami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu