• bitcoinBitcoin$26,603.00

Investori stiahli z Binance za jeden deň 8 miliárd dolárov. Changpeng Zhao ubezpečuje, že situácia na burze je stabilná

Historický moment predvčerom zažila najväčšia kryptomenová burza na svete – Binance. Nešlo však o udalosť, na ktorú bude spoločnosť spomínať ako na niečo pozitívne. 13. decembra sa z platformy vybralo obrovské množstvo prostriedkov v hodnote 8 miliárd dolárov. Je to začiatok väčších problémov na burze?

Klienti Binance hromadne vyberajú prostriedky

V utorok kryptomenová burza Binance zaznamenala kolosálny denný objem výberov zo svojej platformy. Zákazníci vybrali celkovo 8 miliárd dolárov za 24 hodín, čo naznačuje silný strach medzi investormi o bezpečnosť svojich aktív a stabilitu akciového trhu. Aká je situácia spoločnosti dva dni potom? Generálny riaditeľ spoločnosti, Changpeng Zhao, údajne poslal interné oznámenie zamestnancom spoločnosti, v ktorom oznámil, že ich čaká „niekoľko ťažkých mesiacov“, uvádza Bloomberg.

CZ však v komentári k aktuálnej situácii ubezpečuje, že jeho spoločnosť si s najnovšou výzvou poradí. Tvrdí, že Binance je finančne dostatočne silná na to, aby „prežila“. Investori boli veľmi kritickí voči včerajšiemu rozhodnutiu burzy dočasne pozastaviť platby v stablecoinoch USDC.

Komunita kryptomien na Twitteri však začala vnímať obdobu situácie Binance s udalosťami z predchádzajúceho mesiaca, ktoré sa týkali skolabovanej burzy FTX. Ako však vysvetlil Austin Campbells, výkonný riaditeľ peňaženky spoločnosti Paxos, krok Binance je úplne pochopiteľný. Campbells napísal v príspevku na blogu spoločnosti:

Verili by ste mi, keby som vám povedal, že problém je v tradičných bankových a stablecoinových interakciách? Tak to je.

Problém je podľa neho v tom, že burzy a emitenti stablecoinov si držia len časť svojich rezerv vo vysoko volatilných aktívach a zvyšok tvoria pokladničné poukážky, ktoré sa spracúvajú len počas bankových hodín, často s oneskorením. V dôsledku toho môžu emitenti stablecoinov „spotrebovať“ len určité percento svojich aktív mimo pracovného času:

Ak výplata v hodnote 1 miliardy USD príde o 3:00 v sobotu newyorského času, budete musieť počkať na otvorenie bánk v New Yorku, aby ste si mohli uplatniť zvyšok – dodáva Campbell.

Na situáciu poukázal aj Ki Young Ju, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ analytickej spoločnosti CryptoQuant. Upozorňuje na on-chain dáta, ktorých cieľom je zmierniť FUD voči Binance. Napísal, že bitcoinové rezervy v držbe Binance klesli za posledné dva dni o 8 %, hoci minulý mesiac počas konkurzného kola FTX vzrástli o 24 %.

Možno existujú veci, ktoré je potrebné objasniť, aby bolo možné regulovať, ale zatiaľ nevidím žiadnu podozrivú aktivitu na blockchaine
– napísal a pripojil nasledujúce grafy znázorňujúce stav rezerv BTC a ETH.

Zdroj: CryptoQuant

Changpeng Zhao upokojuje

Včera, 14. decembra, generálny riaditeľ Binance na Twitteri uviedol, že „situácia sa stabilizovala“. Ako poznamenáva generálny riaditeľ burzy, predvčerajší denný objem výberov sa ani nepriblížil predchádzajúcim rekordom:

Neboli to najvyššie výbery, ktoré sme urobili, dokonca ani top 5. Viac sme spracovali počas výpadku LUNA alebo FTX. Teraz sa vklady vracajú. Dnes sme videli niekoľko výberov (1,14 miliardy dolárov netto). Niektoré dni máme čisté výplaty a niektoré dni máme čisté vklady. Pre nás ako obvykle.

 

Ako naznačujú údaje z DefiLlama, celkové rezervy Binance v súčasnosti dosahujú 60,44 miliardy USD, s čistým prílevom 3,92 miliardy USD za posledných 24 hodín a 5,03 miliardy USD za posledný týždeň. Momentálne sa zdá, že všetky procesy na Binance sú štandardné a bezchybné.

Dokonca aj investori spanikárili kvôli FUD Binance, burza by mala byť schopná spracovať všetky objednávky, pretože ich rezervy sú skutočne kryté na 101 %, ako naznačujú najnovšie údaje z auditu spoločnosti.

V tejto súvislosti CZ tiež oznámil, že FUD bol čisto „záťažový test“, ktorý tiež pomôže burzám vybudovať si ich dôveryhodnosť:

V skutočnosti si myslím, že je dobré striedať „záťažové testy“ na každej centralizovanej burze.
Kurz BNB, teda natívna kryptomena Binance, trpel včerajšou panikou a v jednom momente klesol na 256 dolárov. V čase písania tohto článku sa Binance Coin už obchoduje za 270 USD, no na týždennej báze je to pokles o 4,9 %.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu