• bitcoinBitcoin$27,140.00

Janet Yellen navrhuje, aby úrady poistili všetky bankové vklady v USA

Americká ministerka financií Janet Yellen uviedla, že federálna vláda by mohla garantovať všetky vklady menších bánk, ak by ich postihli masívne výbery klientov. Týmto spôsobom sa úrady nedávno zaručili za vklady bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Janet Yellen uviedla, že vláda je pripravená zaručiť ďalšie vklady

Americká ministerka financií Janet Yellen v utorok uviedla, že vláda je pripravená poskytnúť ďalšie záruky za vklady, ak sa začne rozvíjať banková kríza.

Pripomeňme, že po krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank vzali americké úrady veci do vlastných rúk a zaručili všetky vklady týchto dvoch skrachovaných bánk. A to nad limit krytia Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC), ktorý je 250 000 USD.

Yellen to vysvetlila:

„Opatrenia, ktoré sme prijali, neboli zamerané na pomoc konkrétnym bankám alebo triedam bánk. Náš zásah bol nevyhnutný na ochranu celého bankového systému USA. Podobné opatrenia by mohli byť opodstatnené, ak by menšie inštitúcie boli postihnuté hromadným výberom vkladov, ktorý by predstavoval riziko rozšírenia krízy.“

Ubezpečila však, že „situácia sa stabilizuje a bankový systém USA“ zostáva primerane silný.

Nepočúvajte, čo hovoria, sledujte, čo robia

Otázkou je, či jej nedávnym slovám týkajúcim sa toho, že „situácia sa stabilizuje“, možno veriť. Ak by povedala opak, vyvolalo by to na trhu paniku. Preto sa oplatí pozrieť sa na to, čo sa deje v pozadí. A ako vieme, pracovníci ministerstva financií už hľadajú spôsoby, ako dočasne rozšíriť poistné krytie FDIC na všetky vklady. Pripravujú sa teda na ďalšie problémy.

A minulý týždeň Koalícia stredne veľkých amerických bánk požiadala federálne regulačné orgány, aby rozšírili poistné krytie FDIC na všetky vklady a na nasledujúce dva roky. Skupina uviedla, že „je nevyhnutné obnoviť dôveru vkladateľov skôr, ako zlyhá ďalšia banka, a zabrániť tak panike a ďalšej kríze“. Americký kongresman Blaine Luetkemeyer okrem toho vyzval vládu, aby dočasne poistila všetky bankové vklady v krajine a zabránila tak masívnemu hromadnému vyberaniu vkladov, ktoré by mohlo zasiahnuť menšie banky.

Situácia v bankovom systéme musí byť dynamická, keďže len pred niekoľkými dňami Yellen odmietla myšlienku, aby vláda poskytla záruku za všetky vklady.

Nezabúdajme, že program zaistenia všetkých vkladov bude mať za následok ďalšie tlačenie a pravdepodobne aj nižšie úrokové sadzby. Okrem toho stojí za povšimnutie, ako Yellen rýchlo zmenila názor na poistenie vkladov. Okrem toho stojí za povšimnutie, ako Yellen rýchlo zmenila názor na poistenie vkladov. To naznačuje, že americký bankový systém stále obsahuje mnoho rizík.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu