• bitcoinBitcoin$26,551.00

Janet Yellen priznáva, že nechce zákaz kryptomien

Americká ministerka financií Janet Yellen počas samitu G20 uviedla, že jej krajina neuvažuje o zákaze kryptomien. Vyzýva však na vytvorenie regulačného rámca.

Janet Yellen chce reguláciu trhu s kryptomenami

V rozhovore pre agentúru Reuters Yellen uviedla, že v súčasnosti je dôležité „zaviesť silný regulačný rámec“ pre hráčov na trhu s kryptomenami. Zároveň poznamenala, že USA nenavrhujú „úplný zákaz aktivít súvisiacich s kryptomenami“.

Yellenovej komentáre sa zhodujú s komentármi výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristaliny Georgievovej, ktorá uviedla, že regulácia tohto odvetvia je pre globálne orgány prioritou.

Georgievová okrem toho novinárom zdôraznila, že je potrebné rozlišovať digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) od stablecoinov a kryptomien. CBDC sú emitované centrálnymi bankami alebo de facto štátmi. Za kryptomenami stoja ťažiari, ktorí napokon nie sú verejnými subjektmi.

Na druhej strane indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová vyzvala svojich partnerov z ostatných krajín G20, aby spoločne riešili makroekonomické aspekty digitálnych aktív. On sám je dlhodobo zástancom spolupráce s inými jurisdikciami pri vypracúvaní regulácií pre digitálne meny. Aj indická vláda už niekoľko rokov diskutuje o tom, či má kryptomeny regulovať alebo zakázať.

MMF chce zasiahnuť kryptomen

MMF 23. februára zverejnil akčný plán týkajúci sa aktív v kryptomenách. Zároveň vyzval krajiny, aby bitcoin neuznávali ako zákonné platidlo. V dokumente organizácie sa opisuje aj rámec regulácie týkajúci sa makroekonomických otázok, právnych otázok a medzinárodnej spolupráce v súvislosti s trhom s blockchainom.

MMF sa zdráha nasledovať politiku, ktorú uplatňuje vláda Salvádoru, ktorá v roku 2021 uznala BTC za zákonné platidlo. Po návšteve predstaviteľov fondu v krajine začiatkom tohto mesiaca orgán navrhol, aby miestna vláda prehodnotila svoje plány týkajúce sa bitcoinu, pričom uviedol riziká spojené s kryptomenami. Podľa MMF by politika salvádorských orgánov mohla zasiahnuť do finančnej stability krajiny.

Pripomeňme tiež, že MMF do veľkej miery vykonáva politiku USA. Na druhej strane, široké prijatie BTC by mohlo zasiahnuť dolár.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu