• bitcoinBitcoin$26,625.00

Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital hovorí, že je pred nami posledné zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Fedu

Jeffrey Gundlach, americký podnikateľ a zakladateľ spoločnosti DoubleLine Capital, sa domnieva, že americký Federálny rezervný systém na budúci týždeň zvýši úrokové sadzby len o 25 bázických bodov. Podľa neho to bude posledné takéto zvýšenie.

Jeffrey Gundlach naznačuje, že ide o koniec politiky zvyšovania úrokových sadzieb

V nedávnom rozhovore pre CNBC Gundlach povedal, že Federálny rezervný systém zvýši úrokové sadzby už len o 25 bázických bodov v priebehu niekoľkých dní. Podľa neho centrálna banka teraz potrebuje „zachrániť“ svoju „dôveryhodnosť“. Ako dodal, verí, že to bude posledné takéto zvýšenie.

Finančný svet dnes žije krachmi najväčších amerických bánk – Silicon Valley Bank a Signature Bank. Tieto bankroty vyvolali paniku medzi investormi a spotrebiteľmi, ktorí sa začali zaujímať, ako na túto katastrofu zareaguje Fed. Gundlach sa domnieva, že táto inštitúcia nakoniec úplne prestane zvyšovať úrokové sadzby a zameria sa na iné spôsoby boja proti inflácii.

Podľa odhadov CME Group väčšina analytikov predpokladá, že Federálny rezervný systém oznámi zvýšenie úrokových sadzieb o 0,25 %, zatiaľ čo menej ako 15 % sa domnieva, že už ukončí celý cyklus a ponechá sadzby na súčasnej úrovni.

Na druhej strane zakladateľ spoločnosti SkyBridge Capital Anthony Scaramucci už skôr naznačil, že americká centrálna banka prestane zvyšovať úrokové sadzby, keď inflácia v USA klesne na 4 – 5 %. Najnovšie údaje o indexe spotrebiteľských cien pritom ukázali infláciu na úrovni 6 % r/r.

inflácia

Gundlach o BTC

V rozhovore pre CNBC v júni 2022 sa Gundlach vyjadril aj k bitcoinu. Vtedy bol rozhodne za medvedí trh a uviedol, že by ho „vôbec neprekvapilo“, keby cena kryptomeny klesla na úroveň okolo 10 000 USD.

Potom dodal, že trend na trhu s kryptomenami „jednoznačne nie je pozitívny“.

Hoci bitcoin klesol pod 20 000 USD, na úrovni 10 000 USD sa ešte nenachádzal. Na druhej strane otrasy spojené s kolapsom burzy FTX spôsobili jeho pokles na úroveň približne 15 500 USD.

Fed musí prehodnotiť svoju menovú politiku

Ak prejdeme k ďalším krokom Fedu, je potrebné poznamenať, že centrálna banka čelí veľkej dileme. Na záchranu bankového systému bude musieť znížiť úrokové sadzby. Problémom je, že takéto rozhodnutie zvyšuje pravdepodobnosť zopakovania scenára zo 70. rokov minulého storočia. Vtedy sa infláciu podarilo dočasne dostať pod kontrolu, ale práve preto, že úrokové sadzby boli znížené príliš rýchlo, začala rýchlo opäť rásť.

Pre kryptomeny je to dobrá správa, keďže zmena politiky Fedu podporí nový býčí trh.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu